Dárkové sady koření

Bolest oka

bolest očí

Povrch oka je velmi citlivý – často proto stačí pouhý dotyk, aby oko chvíli pálilo nebo bolelo. To samé platí pro dráždivé látky – mýdla, šampóny nebo různé chemikálie. Pokud se dostanou do oka, je třeba začít ihned s vyplachováním, které trvá dlouhou dobu. Poté je vhodné vyhledat lékaře.

Oko také bolí při přítomnosti cizího tělesa v oku. Pokud není těleso do oka zabodnuto, ale vplave v slzách, stačí ho čistým kapesníkem vyndat. Poté je možné oko propláchnout. Pokud ale těleso v oku zabodnuto je, nesmí se vyndávat, oko musí být v klidu a musí být neprodleně navštíven oční lékař.

Dráždění oka a bolest může být způsobena i onemocněním víček – například ječným zrnem, vlčím zrnem nebo zánětem spojivek. Oko je v tuto dobu velmi citlivé na prudké světlo, proto se doporučuje používat sluneční brýle. Pokud je vyléčeno toto onemocnění, bolest, pálení a řezání v oku zmizí.

Častá je také bolest očí při jejich namáhání – například dlouhým sledováním obrazovky televize, počítače nebo čtením. Nejen pro zdraví očí se proto doporučuje, aby každou hodinu člověk odešel na pár minut ze svého pracovního místa, protáhl se a dal očím odpočinout. Je také příjemné dát si na oči ruce ohřáté třením nebo naopak ochlazené ruce. Někdy jsou doporučovány i vychlazené namočené čajové sáčky v igelitových pytlících.

Pokud je bolest oka častá, obtěžující a nebo se pacient obává o svůj zdravotní stav, měl by včas navštívit lékaře.

Diskuze

barunka 13. únor 2013, 13:13

S tím namáháním, já měla oči unavené z počítače, na kterém trávím skoro celý den v práci a byla mi doporučena oční výživa ocutein brillant. užívám druhý měsíc a večer mé oči nejsou tak těžké jako předtím a zdá se mi, že i ostřeji vidím.

superket 4. únor 2014, 14:00

Dobry den,prosim o radu.Jiz nejaky cas mam jakoby pocit tlaku za pravym okem. Nuceni oko promacknout v koutku oka a tim se tlak mirne upravi. Nuti k neustalemu mrkani. nekdy se pridava i bolest. Tlak zacne vzdy ihned po probuzeni. Nitroocni tlak mam v poradku, oci tez. Vysetrenim nic nenasly. Trpim migrenami i s aurou. hlava boliva velmi casto,nekdy i denne. Pri bolesi hlavy jakoby mrazeni,mravenceni vzadu na hlave. Obcas pri pohybu hlavy se mi zamota jakobych mela vypito ze dva panaky a tez se tak i citim. Pri zavreni oci mzitky,ne vzdy. S krcni pateri jsem problemy nikdy nemela. Mam jiz nekolik let praskly pravy bubinek. Muzete mi prosim poradit co by to mohlo byt? Moc dekuji

Pacient 13. únor 2016, 18:53

Dobrý den, ráda bych se zeptala co by to mohlo být.
V poslední době mám takové unavené jako by až ,,šilhající,, oči. Často si je musím promrkat a vykulit aby se mi nějak srovnaly. S počítačem nedělám. V poslední době se hodně slavilo-mohl by v tom hrát roli alkohol? Děkuji za odpověď.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.