Dárkové sady koření

Bolest v krku

škrábání v krku

Bolest v krku je většinou dominujícím příznakem sezónních viróz, nachlazení a onemocnění horních dýchacích cest jako je zánět hrtanu (laryngitida), zánět hrtanové příklopky – epiglotis (epiglotitida) nebo angína. Při těchto onemocnění je při pohledu do krku viditelné zarudnutí, často i zvětšené mandle. U některých onemocnění je i bílý jazyk nebo povlaky na mandlích.

Krk může bolest i větší hlasové námaze, po které často následuje chrapot až sípání. U chronického hlasového přetěžování jsou pak na hlasivkách při vyšetření nalezitelné tzv.hlasové uzlíky, které způsobují změnu hlasu.

Bolest v krku je dobré léčit teplými čaji, udržováním krku v teple (nosit šátek, nedýchat studený vzduch) nebo cucáním bonbónů, které škrábání v krku mírní.

Tento příznak může být přítomen jako jeden z vedlejších příznaků u dalších onemocnění jako třeba infekční mononukleóza nebo spála. Pokud trvá bolest v krku déle než tři dny nebo je spojena s velkým otokem a dýchacími potížemi (což se stává u dětí) je třeba vyhledat lékaře. Lékaře by měl ale pacient vyhledat i ve chvíli, kdy se o svůj zdravotní stav obává.

Diskuze

Janina 29. prosinec 2012, 08:59

Dobrý den, někde jsem četla na internetu, že uchovávání krku v teple a požívat teplé nápoje při ztíženém polykání a bolesti krku, že to podporuje zánět, tak jsem se chtěla poptat i zde u vás jaký na to máte názor, děkuji, Hezký den :)

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.