Dárkové sady koření

Bolest zad

vertebrogenní algický syndrom

bolest páteře

Bolest zad je prakticky nejčastějším příznakem, kvůli kterému pacienti opakovaně navštěvují lékaře. Bolest zad je často způsobena ochablým zádovým svalstvem, nevhodnou polohou při práci (dlouhodobé sezení), vadným držením těla nebo anatomickými anomáliemi.

Protože mezi každými dvěma obratli vychází z páteře nervy, může být příčinou bolesti i uskřinutí některého nervu. V bederní části páteře se pak často jedná o ústřel (lumbago), který vznikne obvykle při zvedání těžších břemen nebo rychlé rotaci kvůli křeči hlubokých zádových svalů.

V hrudní části páteře je bolest a následné ohnutí u starých lidí velmi často způsobeno kompresivní (útlakovou) zlomeninou. Staří lidé a zejména ženy vlivem osteoporózy mají mnohem méně pevné kosti. Protože páteř nese váhu horní poloviny těla, je na obratle vyvíjen velký tlak. Stačí pak o něco více neobvyklý pohyb a obratel nebo někdy i obratle se mohou nalomit. Pacient si často ani nevybaví, kdy se mu zlomenina stala a může s ní žít i několik let.

Další příčinou může být vyhřezlá ploténka. Mezi obratli se nachází vazivová meziobratlová ploténka, která je vyplněna tekutinou. Pokud je páteř nevhodně zatížena nebo je proveden prudký neobvyklý pohyb, může dojít zejména u netrénovaných jedinců k výhřezu vnitřku ploténky mimo osu páteře. Ten je charakterizován náhlou bolestí, která nepolevuje. Často je zde nutné chirurgické řešení.

Do oblasti páteře se mohou zobrazovat i bolesti, které s páteří nesouvisíbolesti ledvin, bolesti z gynekologických příčin, bolesti svalstva, unavené svalstvo například při chřipce a podobně.

Pokud pacient trpí dlouhodobou bolestí zad a nebo má obavy, měl by vyhledat lékaře, aby mohl být jeho stav zlepšen.

Diskuze

mamuch 8. březen 2014, 12:49

Trpím dlouhodobě bolestmi zad v kolonkách o bolesti zad jsem se nenašla.Bolest mezi lopatkami sestupuje to až k pasu většinou pravá strana.Trpím nechutenství a nemůžu najít místo na spaní.Ráno vstávám unavená a i když nejím tak zvracím ale jen napěněné hleny.Několikrát jsem s tím byla hospitalizovaná nic se nezjistilo a začínám si myslet že lékaři mne považují za hypochondra.A bolesti pokračují !!!

Iplikátor 20. srpen 2014, 09:43

Dobrý den,

na bolest zad můžete vyzkoušet Iplikátor. Iplikátor je zdravotnická pomůcka, která je na trhu více jak 24 let a za dobu své existence pomohla velkému množství lidí. Používání Iplikátoru je velmi snadné a není nijak časově náročné.

Více se o Iplikátoru dozvíte na http://www.iplikator.cz

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.