Dárkové sady koření

Chrapot

chraptění, ochraptění

Chrapot je příznak, který se vyznačuje hrubým nebo drsně znějícím hlasem. Samotný chrapot může být jako samostatný příznak, který může být způsoben zvýšenou hlasovou námahou. Pokud je tato námaha ale častá, mohou na hlasivkách vniknout takzvané zpěvácké uzlíky. Kvůli nim a chronickému zánětu je pak hlas trvale pozměněn.

Chraptění je také spojeno s některými záněty dýchacích cest. Typická je hlavně laryngitida, což je zánět hrtanu a právě v hrtanu se hlasivky nacházejí.

Při chronickém dráždění kouřem při kouření, práci v prašném nebo zakouřeném prostředí nebo v prostředí s jinými dráždivými látkami je hrtan trvale nebo často drážděn, a proto mají tito lidé rovněž drsný, hrubý hlas.

V některých případech stojí za zhrubnutím hlasu štítná žláza a její nedostatečná funkce. Také některé nádory hrtanu mohou mít jako příznak chrapot, který je dlouhodobý.

Proto pokud má někdo chrapot, který se často opakuje, trvá déle a nebo má o své zdraví obavy, měl by navštívil lékaře.

Diskuze

gudanach 28. duben 2013, 13:07

Dobry den již jsem dobrala zinnat 500mg a neustale chraptim,zaclo mne i bolet na prave plíci .Co mám stím dělat.Otec i matka mne zemřeli na rakovinu plic poměrně mladí,mam strach abych take neměla rakovinu

virtualninemocnice.cz 28. duben 2013, 20:10

Dobrý den,
pokud máte i po dobrání antibiotik obtíže, pravděpodobně nedošlo k dokonalému vyléčení a měla byste v terapii pokračovat - zajděte si proto ještě znovu k lékaři.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.