Dárkové sady koření

čichové halucinace

Stav, kdy se člověku zdá, že cítí nějakou vůni, ale okolí ne může mít několik vysvětlení. Pacient může mít mnohem citlivější čich než jeho okolí. Nebo přijde do místnosti, kde už jsou na vůni nebo zápach všichni zvyklí, necítí ho a tedy je jediný, kdo si ho všimne. Také při rýmě nebo onemocněních dýchacích cest je čichový vjem zkreslen.

Pokud něco cítíme, vedou se tyto podněty nervy do mozku ke zpracování. U některých onemocněních mozku je proto příčina čichových halucinací právě zde. Jedná se o adenom hypofýzynezhoubný nádor podvěsku mozkového. Tento příznak je zde ale vedlejší, dominují spíše jiné příznaky.

Pokud má ale pacient o svůj zdravotní stav obavy, měl by lékaře navštívit.

Diskuze

Tiborek 25 2. květen 2013, 18:22

Dobrý den,chěl bych se zeptat na nemoc méo bratra zhruba před měícem měl psichycký záchvat byl a neurologickém vyš.že je neurolgické stránky v pořádku a odkázali batra na psichyatrii,dostal léky ale byl po nih agresivní tak se s lékařem ,že to skusí bez lékú 14 dni to bylo lepší ale opět cítí neklid a silný zápach který trvá pár vteřin a tvrdí že je o velice silný a nepříjemný pach po spálených elerickýh kabelech a stoho má nějvětší hrůzu prsím odepište co by to mohlo být za neoc dkuji

virtualninemocnice.cz 2. květen 2013, 19:17

Dobrý den,
pokud je Váš bratr po neurologické stránce zdráv a je v péči psychiatra, trpí nejspíše nějakou psychiatrickou poruchou. U některých onemocnění jsou čichové halucinace běžné. Pokud se u něho objevují příznaky bez léků, měl by zkusit s lékařem najít lék, který u něho nevyvolá nežádoucí účinky.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Hana 29. prosinec 2014, 09:21

Dobrý den, téměř stále cítím velice intenzivní zápach spálené nafty z výfuku. Je to tak silné, že mne "pálí" v kořeni nosu. Někdy pro změnu cítím velice jemnou vůni květin. Lékařka se usmála a řekla že je to jen sugesce. Už jí to neříkám, ale trvá to již cca dva roky a velice mne to obtěžuje. Děkuji za odpověď.

amater 29. březen 2015, 11:55

Manželka ztratila levé oko před cca 17ti lety,zhruba od té doby má extrémně citlivý čich cítí to co ostatní ne a představuje si že jí to někdo dělá úmyslně.Jsou z toho časté konflikty.

Blanka 26. květen 2015, 05:46

Dobrý den,
asi tři roky citím to co ostatní ne.Zpočátku jsem tomu moc nevěnovala pozornost, ale pak jsem si uvědomila, že stejnou vůni citím doma, v práci někdy v autě. Uvědomila jsem si to při delším pobytu v zahraničí, prostě vůn jela semnou:).Něky se to nestane týden dva, některé dny si vůni uvědomuji po většinu dne.
Po přečtení úvodních odstavců je jedná o poruchu mozku:(.Je mi47 let, jsem cela zdravá.Nemám žádné zdravotní problémy i obvyklý tlak a cholesterol je v pořádku.
Děkuji za váš názor a doporučení.

Ivana 24. září 2017, 09:59

Dobrý den, mám už více než deset let stejné potíže jako Hana a Blanka. Po mnoha různých vyšetřeních, ktera neprokázala žádnou nemoc, má lékařka zkusila nasadit antiepileptika (přestože epilepsie nebyla prokázána). Ta bohužel měla velmi nepříjemné vedlejší účinky a rozhodla jsem se je nebrat. V současné době se snažím minimalizovat vlivy, které dříve k halucinacím vedly (alkohol, únava, psychická nepohoda - zjištěno dlouholetým zapisováním), a můj stav se o dost zlepšil. I přesto mě vždy po několika týdnech bez varování a mě známého důvodu halucinace překvapí a potrápí.
Lékaři nade mnou kroutí hlavou, byla mi opakovaně doporučena návštěva psychiatra :-) I to byl jeden z důvodů, proč se dál neléčím. Zajímaly by mě zkušenosti lidí s podobnými problémy. Můj email: i.kust@seznam.cz.

Milan 4. listopad 2017, 18:56

Dobrý den, téměř stále cítím velice intenzivní zápach spálené nafty z výfuku. Je to tak silné, že mne "pálí" v kořeni nosu

Luboš 25. leden 2018, 18:04

Před měsícem jsem měl jisté psychické problémy a od té doby cítím smrad zhnilého masa,chlóru,síry nebo zpáleniny ale nikdo nic necítí jen já.

mimi 15. březen 2018, 09:36

Dobrý deň...Citim zapach po cigeretovom dyme..Zo začiatku som tomu nevenovala pozornosť, že možno bol niekto pri mne kto fajči...ale citim to casto v poslednej dobe..v robote nikto nefajči ani doma...Štipe ma aj v nose a citala som že dalsim priznakom je bolesť hlavy , ktoru som tiež nevnimala...ale asi to bude s tým spojene. Bola som u krčnej , kde vyter z nosa bol v poriadku. A tak ako niektorý , tak aj ja sa citim blbo..ale bojim sa ze ak s tým pojdem k lekarovi tak ma vysmeje a pošle na psychiatriu. Idem buduci tyýden na endokrinologiu tak skusim sa porozpravat s lekarkou. Bojim sa, že to bude niečo važnejšie , kedže nedavno som absolvovala oeraciu vyrastkov po ženskej stranke, aj ked vysledok histologie bol negativny.

Hana 15. březen 2018, 11:24

Dobry den "mimi", mam podobne potize vice nez 5 let. Lekari to obecne neresi a kdyz tlacite, tak reknou ze je to sugesce nebo ze mate navstivit psychiatra. Tudy cesta nevede. Zkuste si najit lekare celostni mediciny a jeste ne jen jednoho. Zkuste u ktereho budete videt, ze ho to zajima, posloucha, nebagatelizuje a snazi se vam pomoct. Jinak se s tim da zit. Tedy kdyz si zvyknete, ze se nemuzete spolehnout ze treba neco nezacina horet, ze se neco nepali a ze vam ve vasi nepritomnosti neprosel bytem prouzenej zlodej. Jestli s nekym bydlite, bylo by dobre aby se vam nesmal a naprosto vazne hlasil na vas dotaz, co citi on. Aby pochopil vase obavy. Jde to brat i humorem. Drzim palce. Hanka

mimi 15. březen 2018, 15:37

Dakujem ,,Hanka"...vidim že si nenamýšľam že aj iný ludia maju podobný problem...Vy ste toho lekára celostnej mediciny skusili? Co Vám poradil? Ďakujem za odpoved

Hana 15. březen 2018, 20:56

Jeste ne, jsem invalidni a v podstate se nikam nedostanu. Ale do budoucna to budu muset nejak vymyslet. Doporucila mi to moje pani psycholozka. Ze se prave takovy lekar zabyva spojenim vnejsich vlivu v zivote. A protoze vsechno ma vliv na zdravi, necha se takto rozplest treba nejaky problem z minulosti. Nezoufejte, ja uz jsem si zrejme zvykla, stejne jako na piskani v usich. Silenej randal 24 hodin denne a taky vsichni tvrdi, ze se s tim neda nic delat. Ve vysledku, za ty roky, usnu u pustene zbijecky :O)

Ika 3. květen 2018, 07:34

Dobrý den, téměř stále cítím velice intenzivní zápach spálené nafty z výfuku. Je to tak silné,že už mě z toho bolí hlava a jsem nervózní. Prosím, poraďte mi, co s tím. Je to opravdu hodně nepříjemné.
Děkuji za odpověď.

David 22. květen 2019, 11:56

Dobrý den, asi rok mám podobné pocity falešného zápachu, někdy kouř z výfuku, nyní naopak cítím silnou vůni rozkvetlých keřů. Halucinace většinou vymizí po dvou týdnech, opakují se po cca dvou až třech měsících. Osobně jsem psychicky trvale přetížen a spouštěcím impulzem bývá nadměrná únava a nevyspání. Jak píše paní Ivana, je dobré si stavy dlouhodobě zaznamenávat včetně možných příčin - mohou lékaři pomoci. Pokud už neurolog něco najde, je stejně na pacientovi samém, aby se snažil své tělo sám uzdravovat. Jít k psychiatrovi neznamená automaticky být cvok, ale jedná se o diskuzi s odborníkem, který může poradit a odhalit skryté stresové faktory. Najít dobrého lékaře, ať neurologa či psychiatra nebo psychologa, je otázka štěstí, někdy i několika let, což na psychice nepřidá :-) Pro konzultace je možné využít i možnosti e-mailu, často i za hranice Československa. Je to běh na dlouhou trať, přeji k tomu Vám všem hodně síly a optimizmu. David

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.