Dárkové sady koření

Deformované nehty

deformace nehtů, zakroucené nehty, tvrdé nehty

Nehet je součástí kožního systému stejně jako chlupy, vlasy nebo řasy. Vyrůstá na rukou a nohou z nehtového lůžka. Tvar nehtu je individuální a záleží třeba i na tom, jak si je člověk tvaruje. Pokud je celý život okusuje, rostou mu pak pouze krátké, při větší péči má krásné dlouhé nehty. Tvar je ale také dán opticky celkovým tvarem ruky a prstů.

Pokud je nehet deformován, může se tak stát při úrazu. Například po pádu těžšího tělesa na nehet dojde ke krevnímu výronu pod nehtem a ten jakoby zčerná – jedná se o krevní sraženinu pod nehtem. Než nehet odroste, je sraženina přítomna. Pokud je ale černá barva pod nehtem přítomna déle a neodrůstá, měl by pacient navštívit lékaře, mohlo by se jednat o melanom.

Deformace nehtů je typická při houbovitém onemocnění – mykóze. Při ní houba parazituje na kůži, může se ale dostat i pod nehet. Ten je pak ztluštělý, žlutý až šedožlutý, odchlipuje se. Pokud je i nehet postižen plísní, stav se nazývá onychomykóza (onychomycosis). Léčba tohoto onemocnění je během na dlouho trať, ale vyplatí se ji absolvovat. Nejlépe je navštívit kožního lékaře, který se na houbovitá onemocnění specializuje a provede z ložiska stěr, aby se zjistil přesný původce a léčba byla účinnější.

Nehty mohou být žluté až hnědé a zároveň deformované ďolíčky u lupénky. Některé srdeční vady jsou spojeny s paličkovitými prsty, jejichž nehet je kulatý – takovému nehtu se říká nehet tvaru hodinového sklíčka. Není nijak deformovaný, jen má zajímavý tvar.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

pavlína 19. červenec 2013, 09:34

Dobrý den,
potřebuji poradit,Mám na nohách zdeformované a tlusté nehty.Dost to bolí.Co mám dělat------_____

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:36

Dobrý den, Pavlíno,
zajděte si na kožní, ať zjistí, zda nejde o mykózu a předepíší Vám optimální léčbu. Pokud na kožní nechcete, existuje i volně prodelná léčba.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

jiří 29. září 2013, 07:05

Dobrý den,
potřebuji poradit.Zdeformoval se Mě nehet na ukazováčku podélná prohubeň.Můžete Mě poradit co mám dělat.

malika 23. říjen 2013, 09:01

Dobrý den.
Mám stejný problém jako Jiří - podélný žlábek vycházející již z lůžka. Co s tím? Děkuji.

Barča 11. březen 2014, 16:54

Dobrý den, mám stejný problém jako dva nademnou. Zakopla jsem v létě o prkno urval se mi kus nehtu (předek, asi tak 3mm z kůže zůstaly pevně. Nehet sice dorostl a roste v pohodě nemám s ním žádné bolesti, ani problémy, ale mám podélný žlábek uprostřed vycházející z lůžka. Nevím co s tím:/ Nechci takový nehet. Mohu vyfotit.

roman 24. leden 2015, 15:51

Mám podobný problém na jediném nehtu příčné žlábky vycházející z lůžka. Nehet ma stejnou strukturu jako ostatní, jen se tvoří ty žlábky již v lůžku. Prosím o radu, zda je to mykoza a jestli to jde lecit. Nebo odstranit.

hela 18. červenec 2015, 20:38

Dobrý den,
zdeformoval se mně nehet na prostředníčku ruky, podélný žlábek od lůžka, nejsem si přitom vědoma úrazu. Děkuji Vám za radu. Helena

Peggy 2. červen 2016, 19:32

Dobrý den. Mám poblém s několika nehty na nohou, a to takový, že mi rostou zesílené, takže nejdou vůbec stříhat. Jedná se o oba malíčky, jeden prsteníček a oba ukazováčky. Můj poblém trvá už několik let, několikrát jsem byla na kožním, brali mi stěry, le nic mi nezistili. Nehty si musím pilovat. Na ukazováčkách už je mám tak zesíené, že vypadají jako by byly zatočené. Ráda bych tento problém řešila, ale už nevím kam se obrátit když jsem tolikrát na kožním nepochodila.

Eva 8. srpen 2016, 14:58

Dobrý den,

už od mého dětství mne velice trápí nehet na levém palci na noze. Jako malé mi trhali nehty na palcích, na tomto však jednou velice bolestivě, a potom mi nikdy už normální nehet nenarost - byl kratším užší a žlutý, dokonce i tlustší, než jiné nehty. V poslední době se ale začal ještě zužovat a dokonce i deformovat, je ještě tlustší, točí se dovnitř a dokonce se i kusy ulamují a občas mě bolí...

Byla jsem s tím u kožaře - zkoušeli jsme různé kapičky a krémy, u plastického chirurga, zda se s tím dá něco dělat, a i u chirurga jako takového, nikdo mi nedokázal pomoci.

Nechci o nehet úplně přijít, nechci mít bolesti a chci mít normální nehet a hezké chodidlo, jako jiné ženy. Co pro to mohu udělat?

Předem děkuji za informaci.

Eva Wolfová

lenka 5. únor 2017, 22:17

Dobrý den, asi před rokem jsem si sama odstranila zpilovanim gel na nehtech u nohou. Pilovanim jsem na jednom z palcu poskodila Nehtové lůžko. Od té doby je na nehtu hrbol,stale ve stejném místě a nehet nerovny. Je možné nějak napravit? Třeba rovnátka? Nehej je jinak krásný,zdravy, neztlustely. Dekuji

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.