Dárkové sady koření

Delirium tremens

delirium s třesem, alkoholové delirium, odvykací delirium, alkoholické delirium, delirium s třesem, dellirium tremens

Delirium tremens patří mezi kvalitativní poruchy vědomí. Je časté při odvykacím syndromu u alkoholiků jako nejtěžší stadium abstinenčního syndromu. Výjimečně se může objevit i v rámci jiných závislostí (závislost na lécích proti úzkosti, lécích na spaní a podobně). Jedná se o velmi vážný stav, který vyžaduje hospitalizaci a asi desetina pacientů umírá.

Delirium může mít dvě podobyhypoaktivní, kdy je pacient v útlumu, nebo naopak hyperaktivní s opačnými příznaky. Velmi časté jsou halucinace (pacient vidí něco, co v jeho okolí není například že okolo něj stojí osoby), iluze (obyčejné předměty považuje za jiné – například místo drobků na stole vidí drobná pohybující se zvířata). Již v názvu je pak zmíněn hlavní příznak – tremens, což znamená třes. Dále je pak porucha orientace místem (neví, kde je), časem (neví, co je za datum ani roční období, rok), osobou (neví, kdo je).

V rámci hypoaktivního deliria tremens se objevuje únava, útlum, zpomalenost myšlení a nesouvislost myšlenek i projevu. Snižuje se srdeční frekvence, rovněž je oslabeno dýchání. Pacient je hlavně spavý, může prospat i několik dní. Po nabytí vědomí si pak na celou epizodu nepamatuje.

Při hyperaktivním deliriu tremens je nápadná agitovanost, překotnost myšlení, zvýšená jak psychická, tak i tělesná aktivita, která často vyústí až v agresivitu. Zde také pacient může přijít k úrazu. Srdeční činnost je zvýšená, mohou se objevit i arytmie. Rovněž dýchání je rychlé. I tento stav může skončit upadnutím do spánku, kdy se pacient po určité době aktivity vyčerpá. Po probuzení pak může být opět přítomná porucha paměti, desorientace, zmatenost.

Protože se jedná o velmi vážný stav, je třeba pacient při podezření na delirium vždy odvézt do nemocnice.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

Ferda 16. srpen 2014, 21:36

chtěl bych info. přes den nemusím pít ani mně to neláká,ale večer vypiju litr vína,abych usnul,žiju sám.Zkoušel jsem nepít,ale usnul jsem až třeba ve tři ráno.Ale při nasazení antbiotik víno pít nemusím a usnu Co s tím.

Charli 7. červen 2016, 12:20

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Moje máti je alkoholička,pije už nějaký ten rok má ráda víno.Jak chodí do práce tak vubec nepije,jak příjde s práce tak si dá nebo jak má volno.Někdy toho vypije dost a je ji blbe,furt do ní mluvím at nepije,říkala že to zkusí,nepije třetí den zatím to s ní nic neděla,ale chci se zeptat když dostane apstak co mam dělat když k doktorovy nechce? Jinak moje máti je moc hodná a strašný dříč.Bojím se oni.Děkují moc

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.