Dárkové sady koření

Dlouhé prsty

arachnodaktylie

delší prsty

Arachnodaktylii neboli příznak dlouhých prstů mají lidé trpící Marfanovým syndromem. Toto onemocnění je geneticky podmíněné – člověk ho dědí po jednom z rodičů, který většinou onemocnění má, ale nemusí mít. Postihuje obě pohlaví. Je způsobeno mutací genu, který zajišťuje metabolismus pojivové tkáně. Pacienti nemají pouze dlouhé prsty, ale i další příznaky. Jejich prsty jsou velmi štíhlé a dlouhé. Arachnodaktylie znamená v překladu pavoučí prsty.

Dlouhé prsty může mít ale i zdravý člověk a nemusí se jednat o příznak žádného onemocnění. Může jít také o optický klam – pacienti s delšími upravenými nehty mají opticky mnohem delší prsty než ostatní. Také volba šperku nebo hodinek na ruce může ovlivnit vnímání délky prstů.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

Petr 19. červen 2012, 14:20

Dobrý den, chtěl jsem se jenom zeptat. Netrpím žádným syndromem, ale existují nějaké cviky pro prodloužení prstů na rukou nebo zvětšení ruky? Děkuji za odpověď

virtualninemocnice.cz 20. červen 2012, 09:02

Dobrý den,
délka prstů, stejně jako výška nebo velikost nohy je dána celkovou stavbou těla, kterou máme z velké části určenou již od narození. Pokud mají Vaši příbuzní spíše kratší prsty, pravděpodobně je budete mít také takové a nic moc s tím neuděláte.

Délka prstů je podmíněna délkou kostí a jejich růst se po určité době zastaví a dále už nerostou. Kosti je možné i prodloužit - toho se využívá u pacientů achondroplazií, aby byli vyšší. Prodlužují se jim ale pouze dlouhé dosti (stehenní, pažní kosti, předloktí atd.). Prsty mají pořád stejně krátké.

Opticky si můžete prsty prodloužit delšími nehty nebo posilováním rukou, kdy Vám zesílí i svaly na prstech a budou vypadat šlachovitější - a tedy hubenější a o něco delší. Říká se, že kapsáři prsty posilují tak, že si na ně navlečou gumičky a odtahují je od sebe. To jim pak umožňuje vytáhnout z tašky dvěma prsty i těžké předměty.

Dávejte ale pozor a s cvičením prstů a rukou to nepřehánějte, abyste pak neměl syndrom karpálního tunelu nebo zánět šlach.

Přejeme Vám hezký den, Vaše virtuální nemocnice

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.