Dárkové sady koření

Halucinace

iluze

Halucinace je jednou z poruch vnímání. Pacient při ní může vidět prakticky cokoli – osoby, zvířata, věci. Halucinace se pohybují, mohou i mluvit nebo člověka, co je vidí ohrožovat, z čehož pak pramení pocity úzkosti, strachu nebo podivné chování. Na rozdíl od iluzí ale nevycházejí z žádného reálného podkladu – vidí například v prázdné místnosti osobu.

Halucinace jsou podobné iluzím, jediný rozdíl je, že iluze vzniká na reálném podkladě – pacient má třeba na peřině drobky, které ale vidí jako pohybující se zvířata. Iluze jsou typické pro některé typy demencí a u alkoholiků.

Existují i intrapsychické halucinace, při nichž má pacient pocit, že mu do hlavy někdo vkládá myšlenky nebo že je jeho mozek využíván někým jiným. Tyto halucinace mu mohou dávat povely, kritizovat ho.

Halucinace se vyskytují při užívání některých návykových látek, mohou přetrvávat i po jejich vysazení. Jsou součástí i některých psychiatrických onemocnění – například schizofrenie.

Diskuze

nika 15. prosinec 2012, 13:19

dobrý den potřebovala bych poradit ja v posledni dobe mivam pocity jako by nekdo byl semnou v bytě a přitom jsem sama.když jdu do práce tak se s holkama normálně bavíme ale paj jdu sama do místností kde slyším jako by mě někdo volal a když se ptám kamarádky tak mi řekne že mě nikdo nevolal nevím co se semnou děje jestli to je jenom obyčejná skleroza nebo nevím......když jsem sama vecer doma po tmě mám šílený strach že je někdo vedle mě.

neználek 1. leden 2014, 17:13

chci se Vás zeptat, proč na tento web nevložíte, něco o Emocionálně nestabilní typu osobnosti. Moc Vám děkuji.
Trpím, touto nemocí a nikdo mi nechce říct něco bližšího. Pomozte mi s tím.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.