Dárkové sady koření

Hnisavý výtok z oka

hnis v oku

Pokud teče z očí hnis, obvykle se jedná o zánět spojivek – ty se nacházejí na spodní straně víček a pokud na nich probíhá zánět, který je většinou bakteriálního původu, jsou spojivky zarudlé, citlivé, slzí a na povrchu pokryté žlutým hnisem. Oko je po ránu slepené, řasy jsou plné zaschlého hnisu. Při pobytu na Slunci je oko citlivé, může se objevit i bolest hlavy.

Další příčinou může být vřed na rohovce. Rohovka je samém povrchu oka a je to dokonale průhledná membrána. Zánět je často způsoben nedokonalým čištěním nebo častým nošením očních čoček.

Zánět v oku s hnisáním vzniká také při entropiu – to je stav, při němž je víčko přivráceno více k oku a řasy tak dráždí rohovku. Zde je nutné zároveň řešit příčinu, aby se záněty nemohly opakovat. S víčky souvisí také blefaritida, což je zánět okrajů očních víček. U některých typů zánětů je možné najít mezi řasami i olupující se šupinky.

Velmi časté záněty jsou ovšem ječné zrno _ a vlčí zrno _(chalazion). Oba tyto záněty jsou akutní. Ječné zrno postihuje vlasové váčky řas. Vlčí zrno pak postihuje mazovou žlázku, která se nachází nad tužší tkání víčka a jejímž úkolem je víčko promazávat pro snazší mrkání.

Při zánětech je častá citlivost oka na Slunce, proto se doporučuje nosit sluneční brýle a oko zbytečně nedráždit. Zároveň je při hnisavém výtoku z oka důležité navštívit lékaře, protože je nutné začít zánět řešit. Navíc pacient může nakazit své okolí.

Diskuze

Martáková Julia 25. červenec 2016, 21:23

Obraciam sa na vás ohladom svojho 5 ročného vnuka. Lukáško ako ho voláme m už takmer rok v kuse problémy s očkami. Ráno má v kutikoch očiek pri nose biely hnis. Imunolog povedal, že podla neho to nie je alergia /robili sa aj testy/. Očný lekár tvrdí, že očká su v poriadku. Ráno sa snažíme vytierať očká harmančekom. Ked je to už veľa avrhujú mu krtikoidy. Už nevieme kde by sme sa mali obrátiť. Čítala som články a rada by som poznala váš názor alebo niekoh doporučiť. Tak ako píšete ráno má ulepené mihalnice a pritom nemá ani nádchu a nie je chorý. Dakujem.

Vlas 5. březen 2018, 21:36

Dobrý den,
Syn má 3 a půl roku. Asi 5 dni ma silnou rymu a kašel, teď mu už druhy den vytiká z očiček žluto zelený hnis, oči má rano zalepene. Můžete mi prosím poradit co s tím děkuji.

Zuzana 7. květen 2018, 19:01

Dobry den, mohu pozadat o radu? Desetimesicni dcerka ma uzdruhy den trochu natekle ocicko, tece ji z
nej zlutozelen hnis a poranu ho ma zalepene, rymu nema. Cim to muze Byt? Dekuji Zuzana

Ann 8. duben 2018, 19:17

Dobry den,
Moje dcera ma asi 2dny hnisave obe ocicka zlutozel.hnisem do toho rymu a trochu kasel.Rani ocicka zalepena .Muzetemy poskytnou radu prosim?Nebo musim k lekari dekuji An.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.