Dárkové sady koření

Krev ve stolici

stolice s krví, černá stolice, stolice s příměsí krve

Přítomnost krve ve stolici není normálním stavem, ale příznakem chorobného procesu ve střevech. Krve může být málo, že není ani viditelná, ale může být zjistitelná testem na skryté (okultní) krvácení. Často je krev natrávena a obarví stolici do černé barvy. Pokud je natrávené stolice hodně, je dehtovitá, silně zapáchající a je označována jako meléna.

Příčin krvácení do zažívacího traktu může být mnoho – krvácení z žaludečního nebo dvanáctníkového (duodenálního) vředu, krvácení z řitní trhliny nebo z poraněného hemoroidu. Často ale může krvácet adenom nebo polyp (oba jsou nezhoubné nádory) nebo ještě hůře karcinom (zhoubný nádor) ve střevě. Krev ve stolici je jedním ze zásadních příznaků rakoviny střev (kolorektálního karcinomu), která je velmi nebezpečná a v Česká republika má na počet obyvatel nejvyšší výskyt z celého světa. Krvácení může zachytit onemocnění v počátečních stádiích, kdy je ještě léčitelné.

Proto pokud pacient objeví krev ve stolici, měl by jít co nejdříve k lékaři. Ten může provést test na okultní krvácení. Tento test ale pouze potvrdí, zda ve střevě něco krvácí. Pokud ale zrovna během testu krvácení není, vyjde test falešně negativní – což znamená, že test neodhalil žádnou příčinu, přestože by mohla být přítomna. Nejvíce důležitým vyšetřením je koloskopie (kolonoskopie), což je vyšetření střeva sondou s kamerou. Díky tomu se zjistí, zda ve střevě nějaký patologický proces probíhá, je možné odebrat vzorek a pacient má jistou diagnózu.

Jak test na okultní krvácení, tak koloskopie jsou v seznamu screeningových (preventivních) programů, na které má pojištěný pacient zdarma od určitého věku nádor a měl by je pro svůj klid absolvovat.

Diskuze

Míla 29. červenec 2015, 11:15

Dobrý den,
před rokem jsem absolvovala kolonoskopii z důvodu krvácení ve stolici. Závěr: provedena totální kolonoskopie s dosažením dna cévka. V sigmatu je patrna predivertikulóza. Mezi 40 cm při zp. posunu s rectem ošetřeno celkem 6 drobných polypků APC. Drobné polypky sigmatu a rectosigmatu. Kontrola za 2,5-3 roky. V letošním roce v květnu mě začaly problémy s občasnými bolestmi břicha, Před měsícem se přidalo říhání, škrouchání v břiše, špatný odchod větrů, někdy průjem i s hlenem. Test na krvácení jsem si dělala několikrát doma a byl negativní. Byla jsem na chirurgii, rozbory krve až na mírně zvýšené leukocyty ( 10,4) v pořádku, sono břicha také, pouze na žlučníku byly zjištěny polypy. Na kolonoskopii jsem objednána za 3 týdny. Jsem ve špatném psychickém stavu, zhubla jsem během 14 dní 4 kg, i když se snažím jíst normálně. Bojím se, že mám rakovinu střev. Byla jsem v klidu, protože kolonoskopie byla provedena před rokem. Na jiném pracovišti chtěli výsledek histologie, který však nemám , nebyla zřejmě provedena. Mohl byste mi poradit jestli jsou mé obavy oprávněné. Moc děkuji za odpověď.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.