Dárkové sady koření

Kručení v břiše

bublání v břiše

Kručení v břiše zná asi každý člověk, který měl někdy hlad a slyšel ze svého břicha škrundavé, mnohdy i hlasité zvuky. Toto kručení je dáno peristaltikou, což je vlastně střevní pohyb, který zajišťuje, aby potrava, kterou sníme, se rozmělnila na malinké kousky a promíchala se s trávicími šťávami. Peristaltika pracuje neustále – po jídle více intenzivně, v době stresu nebo zvýšené fyzické aktivity méně. Pokud je ale ve střevech a v žaludku potrava, nejsou tyto zvuky tak hlasité. Při prázdném žaludku je v něm ale přítomen i vzduch a zvuky jsou o to hlasitější.

Kručení v břiše je ale také často předzvěstí průjmu. Při něm je peristaltika urychlená a pacienti popisují pocit bublání v břiše. Kručení může být také spojeno s tlačením v břiše nebo bolestí, která přichází ve vlnách. Bolest se chvíli stupňuje a během chviličky odezní. To je způsobeno roztahováním střevní stěny plyny.

Kručení v břiše může být také spojeno s některými střevními záněty jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba. U těchto onemocnění totiž vznikají ve střevech tzv. striktury – tedy zúžení střeva způsobené jizvou. Střevnímu obsahu trvá déle než se přes tato místa dostane, peristaltika je v tomto místě usilovnější, a proto se ve zhruba stejnou dobu po jídle objeví škrundavé zvuky v břiše.

Také pacienti s anorexií nebo bulimií, kteří kvůli nedostatečnému stravování mají hlad, mají také kručení v břiše.

Diskuze

Jíťa 25. listopad 2014, 20:00

Dobrý večer,
Mám už 3.den problémy s neustálím jakým si bubláním v břiše, je to i pociťovatelný na hmat, dalo by se to přirovnat k pohybům miminka u těhotné ženy, ale těhotná nejsem :-) . Objevuje se to jen na tom samém místě, občas to pociťuji i v podbříšku. Průjmem ani zácpou netrpím. Prosím poraďte mi cobto může být ??. Děkuji

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.