Dárkové sady koření

Modřina

hematom

modřiny, modřinka

Modřina vzniká jako následek krvácení. Nejvíce viditelné jsou na kůži, mohou být ale i na sliznicích nebo vnitřních orgánech. Při porušení stěny cévy ať již úrazem nebo křehkostí cévy dojde ke krevnímu výronu do okolí. Po sražení krve je krvácení z cévy zastaveno a v okolí cévy zůstává sraženina, dokud není odbourána, což trvá několik dní. Protože obsahuje krevní barvivo hemoglobin a odbourávání je postupné, mění se barva z prvotní fialové až černé na modrou a později zelenou a žlutou. Poté místo zcela vybledne do normální barvy.

Zvýšená tvorba modřin je častá u pacientů s nedostatkem vitamínu C, jejichž stěny cév jsou křehčí, u lidí se zvýšenou krvácivostí. Více modřin mají také sportovně aktivní lidé, u nichž jsou drobné úrazy nebo pády poměrně časté. Pokud má ale dítě nebo kdokoli jiný více modřin, mohlo by se jednat i o týrání.

Pokud má pacient více modřin, je třeba, aby byla lékařem vyšetřena jeho srážlivost krve, případně další parametry.

Diskuze

Jitka 12. srpen 2014, 16:39

Dobrý den,je to tak týden se mi na nohách udělaly modřiny aniž bych si byla vědoma,že jsem se bouchla. Jinde na těle je nemám. Začala jsem brát železo a přípravek na regeneraci jater. Jinak jem dost hubená mám 55kg a měřím173cm. Je možné,že se to udělala i z hubenosti nedostatkem tuku? Děkuji za odpověď

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.