Dárkové sady koření

Nateklé mandle

zvětšené mandle

Mandle jsou váčkovité útvary viditelné vzadu v krku. Těch se říká krční. Další mandle jsou ale umístěny ještě v kořenu jazyka (jazykové mandle) a v nosohltanu (nosní mandle). Mandle jsou orgánem imunitního systému. Proto pokud se v ústech, nosu nebo krku odehrává nějaký zánět, chorobný proces nebo nádorové onemocnění, imunitní systém se aktivuje a mandle se zvětší. S tím může souviset ze začátku onemocnění horší polykání nebo noční chrápání.

Pokud na sobě mandle mají povlak nebo čepy, jedná se o některé z onemocnění horních cest dýchacích – obvykle angínu nebo tonzilitidu.

Často diskutované téma je odstranění mandlí – u dětí obvykle krčních a nosních. Traduje se, že pokud dítě trpí na záněty středního ucha nebo angíny (častěji než čtyřikrát do roka), může pomoci je odstranit. Existuje ale mnoho pro i proti, a je proto na pacientovi, jeho konkrétním případu a lékaři, jak se situaci rozhodnou vyřešit.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

Alex 29. březen 2014, 20:02

Mám natekle mandle asi už 3ti den a bolistku na jazyku. Muze byt přičina kouřeni ? Kouřim asi tak rok a pul 1 cigaretu denně kromě víkendu.

Aja 17. březen 2016, 09:17

Dobry den ma dcera je po 4anginach za 3 mesice .pred par dny jsem byla s dcerou u doktorky protoze ma natekle mandle a huhna takze mi bylo receno ze musi na operaci ale musim mezitim cekat na papir z nemocnice a objednat na vysetreni a pak jeste cekat do dne operace. Bojim se o moji dceru v noci. Chrape a porad se vrti jak ze ji blbe dycha:-(( chtela bych se zeptat jestli ji muzu pomoct nejak ten otok I to huhnani zlepsit dekuji Andrea

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.