Dárkové sady koření

Nedostatek kyslíku

Hypoxia

hypoxie, hypoxická hypoxie, anemická hypoxie, stagnační hypoxie, histotoxická hypoxie, hypoxie plodu, hypoxie novorozenců

Hypoxie neboli nedostatečná koncentrace kyslíku v krvi je závažný příznak vzhledem k tomu, že náš organismus je něm životně závislý. Pokud nemáme kyslík akutně, dochází v orgánech ke vzniku infarktů, což jsou ložiska mrtvých buněk. To má pak mnohdy fatální důsledky. Nejznámější je srdeční infarkt, kde může dojít k srdeční zástavě.

Příčiny nedostatku kyslíku můžeme rozdělit do čtyř skupin.

Hypoxická hypoxie je způsobena nedostatečným přestupem kyslíku do organismu. Může se tak dít při příliš rychlém výstupu nad 4000 m.n.m. na horách, při postižení plic (astma, pneumothorax). Rovněž se tak děje u plodů v děloze, které jsou například omotané pupečníkem a nedostává se jim dostatečného množství kyslíku. Zde se pak kromě níže uvedených příznaků vyskytují i další jako růstová retardace a další. Po porodu pak tyto plody vyžadují speciální péči neonatologů a dětských lékařů. Pokud vznikla hypoxie akutně, jsou novorozenci často resuscitováni hned po porodu.

U některých onemocnění se mohou objevovat také cévní zkratky. U zdravého cévního řečiště se cévy stále rozdělují a zmenšují až tvoří řečiště drobných vlásečnic, kde probíhá výměna mezi krví a orgány. Pokud je ale přítomen zkrat (obvykle z tepny do žíly, které jsou značeny jako AV zkraty), je kapilární pleteň obcházena a orgán trpí nedostatkem kyslíku.

Anemická hypoxie je způsobena nedostatečným přenosem kyslíku krví. Tuto funkci mají u zdravého člověka červené krvinky, které ve svém nitru obsahují červené barvivo – hemoglobin, který kyslík přenáší. Pokud je tedy červených krvinek málo (anémie), jsou poškozeny (srpkovitá anémie) nebo je v nich vázán jiný plyn – například oxid uhelnatý (při otravě oxidem uhelnatým – ten se na červené krvinky váže mnohem lépe, a pokud je ho ve vzduchu příliš mnoho, postupně vytěsní kyslík z krve).

Cirkulační hypoxie vzniká ve chvíli, kdy je porušen oběh. To se stává třeba v případě ucpání tepny krevní sraženinou nebo jinou vmetenou látkou. Také při ateroskleróze, kdy je v cévní stěně přítomen tuk. Pokud tento plát s tukem praskne, sráží se v místě porušení cévní výstelky krev, a opět cévu ucpává. Cílový orgán pak nemá dost kyslíku a vzniká infarkt.

Posledním typem je histiotoxická, kdy je vše správně, ale buňky cílového orgánu nejsou schopny kyslík využít. To se stává při některých typech otrav – například alkoholem nebo kyanidem.

Pacienti jsou obvykle dušní, mají změněnou barvu kůže. Obvykle modrají, u některých typů otrav – například oxidem uhelnatým – je jejich kůže spíše růžovo – červená. Později se přidávají poruchy vědomí, zástava dechu a srdce. Pokud není poskytnuta včasná pomoc, pacient umírá.

Diskuze

Dáša 28. duben 2013, 13:07

Dobrý den, je mi 55let, mám Leidenskou mutaci,nechala jsem si změřit kyslík v krvi, naskočilo 96-97%, po chvíli mi klesla hodnota na 92-94%, chci se zeptat, zda je to nějak mimořádné a jak se dá popřípadě srovnat, hladina by měla být 95%, že? Děkuji za odpověď na tuto mail adresu. Děkuji Holubová

virtualninemocnice.cz 28. duben 2013, 20:08

Dobrý den,
u zdravého člověka je hodnota obvykle okolo 98%. U kuřáků je ale nižší, u některých pacientů s kardiálním nebo plicním onemocněním také. Pokud máte ještě nějaké jiné obtíže - chronický kašel, dušnost, pocity tlaku na hrudi, vykašlávání krve atd nebo se obáváte o svůj zdravotní stav, vyhledejte lékaře.
Hezký večer, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Darina 10. červenec 2013, 01:25

Dobrý den,
mé dceři je 22 let, je nekuřačka, dosud aktivně sportovala a momentálně pracuje v zahraničí, kde náhle onemocněla a léčí ji doxycyklinem. Měla asi 5 dní vysoké horečky (kolem 40°C), silnou bolest hlavy (zejména levé poloviny) hlavně v předklonu, pocit na zvracení, nedostatek kyslíku v krvi a oteklo jí levé oko. Teď se jí prý už daří lépe, ale mám o ní obavy. Trápí nás obě, že nebyla zjištěna žádná příčina ani stanovena žádná diagnóza. Přestože se snažím důvěřovat ošetřujícímu lékaři, ráda bych znala názor i někoho dalšího, zda jí nehrozí nějaké vážnější onemocnění nebo co by mohlo být příčinou těchto potíží. Předem děkuji za odpověď. Dara

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:05

Dobrý den,
jedná se o poměrně nespecifické příznaky, předpokládáme ale, že pokud jí lékař nasadil antibiotickou terapii, ví na co. Zkuste se proto zeptat lékaře, proč vymyslel tuto léčbu a jaká je jeho pracovní diagnóza. Pokud ji stanovil jen tak od stolu, je to poměrně zvláštní postup - mohlo by se jednat i např. o cévní onemocnění. Dbejte v těchto dnech zejména na to, aby byla dcera dostatečně hydratována, protože při teplotách, které jsou v dnešních dnech a při horečce, kterou má, by se jí mohly příznaky ještě zhoršit. Pokud lékař nezná přesného vyvolavatele, bylo by vhodné, aby poslal krev Vaší dcery i na mikrobiologické vyšetření.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

PJ 12. říjen 2013, 00:11

Dobry den, muj otec prodelal minuly tyden infarkt. Vek 63 let. Pravdepodobne nejaky cas pred oziveni byl bez kysliku a nyni po ackoliv fyzicke strance se zda byt vse v poradku, byl prevezen z Homolky do okresni nemocnice, z duvodu necinnosti mozku. Celych 7 dni je v umelem spanku. Prvni 2 dny byl ochlazovan. Nyni uz standardni teplota. Lekari nam davaji minimalni sanci na zmenu s tím, že mozek pracuje na minimum. Mate prosim nejakou zkusenost zda jsou pripady kdy mozek casem zacne opet prichazet k sobe a clovek se "vrátímezi zive" ? Popr. je nejaka moznost jak mozek "primet" k "aktivite". Je nejaka moznost operace nebo jakekoliv pomoci v teto situaci i za extra finance jak v CR tak v zahranici ? Dekuji za odpoved.

martina 16. červen 2014, 10:50

Dobrý den,
po operaci kyčelního koubu jsem měla v krvi 80% kyslíku.Chtěla bych se zeptat jaképroblémi mně toto mže způsobovat (ždná kontrola potom už nebyla) a co se s tím dá dělat. děkuji z odpověď.

KYSLIK 23. únor 2016, 12:48

Muzu doporucit: www.oxylife.cz a www.barokomora.cz. Jinak, ted uz existuje i kyslikova voda: www.oxylifewater.com

Andy 15. červen 2016, 20:48

Dobry den dostala jsem 3vakcinu vcera hepatatita B 3mesice za sebou dnes citim ze se nemohu hluboce nadechnout citim nedostatek kysliku v srdci to uz mivam casteji pracuji jako uklizecka a casto i v pri namaze to citim ,a nevym co by to mohlo byt ?dekuji za pokud mozno vasi odpoved

Mydlinka 5. květen 2017, 22:01

Dobrý večer,syn 18let má namodrale nehty prý toto může být nedostatek kyslíku v krvi .Jak postupovat u lékaře jaké vyšetření by měl mit.Děkuji za odpověd

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.