Dárkové sady koření

Obnažené zubní krčky

obnažené krčky zubů, citlivé zuby

Zubní krčky se u zdravých jedinců nacházejí pod dásní. Je to část zubu, kde končí krytí zubní sklovinou a začíná krytí zubovinou, která pokrývá také celý zbytek zubního kořene. Pokud je ale dáseň na ústupu a dojde k odhalení, vzniká citlivost zejména na studené a horké podněty, kterou dnes trpí téměř třetina evropské populace.

Hlavní příčinou ústupu dásně je nevhodná technika čištění zubů, kdy je dáseň kartáčkem opakovaně denně drážděna a traumatizována. To je dáno používáním tvrdých kartáčků a tlačením kartáčku při čištění na hrany dásní. Kartáčky je třeba měnit alespoň jednou za dva až tři měsíce, protože za tuto dobu obsahuje je jeho struktura již nevyhovující a navíc ho již není možné dokonale vyčistit, protože zejména v místech, kde štětiny vystupují z tuhé části kartáčku jsou zaschlé zbytky pasty spolu se zbytky jídel a bakteriemi.

Onemocněním, jehož příznakem je právě ústup dásní je parodontóza. Vyskytuje se ale také při nedostatku vitamínu C, který je nutný pro správnou tvorbu kolagenu, který tvoří vazivo úchytu zubů. Pokud je vitamínu C nedostatek, dásně krvácejí, ustupují a kvůli nedostatečnému úchytu zub v pozdější fázi onemocnění vypadne. I u některých dalších onemocnění se ústup dásně vyskytuje jako vedlejší příznak.

Pokud je krček odhalen, objevuje se u zubu vyšší citlivost, navíc je mnohem více ohrožen zubním kazem.

Při zpozorovaném ústupu dásní je třeba zvýšit ústní hygienu, začít se správnou technikou čištění zubů (v tomto směru může pomoci dentální hygienista) a používat pasty a gely na ochranu dásní.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

popa88 15. duben 2013, 12:14

Dobry den ma problem s krčkama jakou vodu mam použivat aby se mi zahojilo krčky děkuji za odpověd

virtualninemocnice.cz 17. duben 2013, 14:59

Dobrý den,
vhodné jsou ústní vody na citlivé zuby. Současně je ale také důležité koupit si kartáček s jemnými vlákny a při čištění i masírovat dásně, aby se podpořily a nebyl v nich zánět.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Ronynka 17. duben 2013, 23:02

Dobrý den, čistím si kartáčky Curaprox - ultra soft, nemyslím si, že jde sehnat měkkčí a příjemnější kartáček. Ale i přesto jsem asi před 4 dnama zjistila při čištění, že mě 3 zuby dole bolí při přejetí kartáčkem. Když jsem pořádně zkoumala, zjistila jsem, že mám dáseň na ústupu a mám odhalené krčky, ne celé, ale část - dost to bolí. Můžu to ještě nějak zachránit? Může se mi masážema a zubní pastou (používám Elmex) zlepšit dáseň? Mám strach, nechci mít pořád tu dáseň stáhlou dolů. Děkuju Vám moc za odpověď. S pozdravem Š. Dol.

virtualninemocnice.cz 19. duben 2013, 15:13

Dobrý den,
kartáčky Curaprox jsou nejlepší, pasta Elmex je na zuby také skvělá, nicméně se vyplatí pastu čas od času vyměnit. Existují i pasty speciálně na ochranu a podporu dásní, které se také vyplatí vyzkoušet. Často je také krvácení a ústup dásní způsoben zánětem - parodontitidou. Proto je nutné pokud máte krvácení z dásní zvýšit a zlepšit hygienu dutiny ústní.
Pokud se problémy nezlepší, vyplatí se navštívit zubního lékaře nebo dentální hygienistku, která Vám doporučí konkrétní výrobky, které se pro Vás budou hodit nejlépe.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Ronynka 19. duben 2013, 18:27

Děkuji Vám za odpověď. Naštěstí mi dásně nekrvácí. Už jsem vyměnila pastu, která slibuje stažení dásní a prevenci před parodontitidou. Mám si stále i přes nynější zuby čistit mezizubním kartáčkem? Mám strach, abych si ty obnažené bolestivé zuby neporanila. Malý, jednosvazkový kartáček jsem vyřadila hned... Děkuji Vám za Vaše odpovědi. :)

virtualninemocnice.cz 21. duben 2013, 22:54

Dobrý den,
ano, v čištění pokračujte, ale opravdu šetrně ideálně nějakým hodně jemňoučkým kartáčkem.
Hezký den, Vaše VN

simona 24. únor 2014, 17:55

Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou ohledně odhalení krčků..před měsíce jsem zjistila ,že mám obanažené krčky,krvácely mi dásně,ale po 2 dnech to zmizelo,bohužel mám na zubech i zubní plak a névím jak se toho zbavit..jedná se o to,že mám odhalené krčky na spodních 2 předních zubech,nebolí to,ale už to je odcela dost...můžete mi poradit jak masírovat a zda se to dá ještě nějak ošetřit a zachránit,popřípadně doporučit i pastu atd?? děkuji

simona 24. únor 2014, 18:00

Dobrý den, píši Vám ohledně prosby a rady..před měsícem jsem zjistila ,že mám na spodních třech nebo spíše na dvou odhalené křčky,zatím to nebolí,dva dny mi tekla i krev s dásní,ale pak se to uklidnilo..používám kartaček Sensodyne...můžete mi poradit jak přesně masírovat dásně a zda se to dá ještě najak zachranit aby se zatály?pokud to ještě půjde?popř.poradit jakou pastu ,zda i dentalní nit,atd...mám i plak na zubecch a nejde se toho zbavit.děkuji :)

tereza 29. květen 2014, 12:13

Dobry den, dnes jsem zjistila, že mám od 4 zubu dozadu ustupujici dasne. Vubec neboli, jen ted, kdyz jsem nehtem podrazdila, abych zjistila,zda nemam kaz na krcku, ale je to kamen. Pouzivam Curaprox Ultra soft, dokonce uz mesic a pul Elmex na beleni. Je mozne ze to zpusobila pasta? Nebo jen spatna technika cisteni? Je vubec mozne, aby se dasne vratily na sve puvodni misto k zubu? Nikdy jsem nemela problem se zuby. Az nyni, nevim, zda je to druhym porodem, ci vekem... zuby si cistim stale stejne, ale asi je moc drancuju . Dekuju za radu.

Drahuše 22. červen 2014, 18:22

Obnazene krcky mam od svych 20 let,postupem casu se obnazovaly.Preventivni prohlidky'lekari se s timto problemem zvlast nezaobiraly,zatim nebyl duvod". Nyni dukladna prevence, odstraneni kazú a vysetreni cevni' onemocneni dasni!Zuby a hygiena byla u mne vzdy prvořadá!

macanda 12. srpen 2016, 15:24

Dobrý den,nevím co to je, ale dole vpravo v předu mě občas vystřelí strašná bolest že mi projede snad celým tělem jak od nervu nebo něco,mám začínající paradentozu a na dvou zubech zubní kámen ,může to byt od toho?Děkuji za odpověď Marcela

Zvědavec 21. září 2016, 20:24

Dobrý den byl sem dnes na odstranění zubního kamene mám stáhle dasne a dirku mezi zuby na dolních předních zubech vrátí se to zpět po odstranění ? Děkuji za odpověď

joseph 19. březen 2018, 08:30

Nejlepší pasta na citlivé zuby a také na obnažené krčkx je Elmex. Prodávají k tomu také kartáček.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.