Dárkové sady koření

Odumřelá kůže

nekróza kůže

odumření kůže, černá kůže

Kůže je stejně jako všechny orgány zásobena krví, který k ní přináší živiny a kyslík. Má krycí funkci. Zároveň také brání organismus před nepříznivými podmínkami a před choroboplodnými zárodky (například pomocí pH potu, mastnotou a podobně). Nekróza neboli odumření může mít několik příčin. Projevuje se zhnědnutím a později zčernáním.

Jednou z nich jsou extrémní podmínky vnějšího prostředí – přílišný chlad (vzniknou omrzliny) nebo naopak teplo (popáleniny). Záleží pak na tom, do jaké hloubky byla kůže poškozena a zda je možné ji nějakým způsobem obnovit.

Další příčina může být vnitřní – například nedostatečným dokrvováním okrajových částí těla má kůže málo kyslíku a pokud tato hodnota překročí únosnou mez, kožní buňky odumírají. Toto se stává často u kuřáků v pozdějším věku, kdy jsou jejich cévy poškozeny kouřením. Nedokrvení pak postihuje prsty, které pak často celé mohou odumřít.

Pokud k nekróze dojde, je třeba ji chirurgicky ošetřit, aby se do ní nedostaly bakterie, které by mohly vyvolat zánět a později i život ohrožující komplikace. Je proto nutné navštívit lékaře.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

hornista 28. duben 2012, 13:51

Dobrý den. Mám dotaz ohledně odumřelé kůže na nohou. táta má po úrazu z 80.let na pravé noze mezi kotníkem a lýtkem pruh odumřelé kůže. Je to černá a občas si jí sedře. To potom pracně léčí řepíkem a biolampou. Musím také podotknout, že mu už táhne na 70 let. Je nějaká pomoc, jak to ošetřit? Nějaká regenerační mast? Díky za odpověď.

virtualninemocnice.cz 30. duben 2012, 09:55

Dobrý den,

nedostatečně vyživená nebo i odumřelá kůže je živnou půdou pro bakterie. Je tedy nutné o tuto postiženou oblast dobře pečovat, sterilně krýt a obvazy pravidelně měnit. Co je ale důležité je i odstraňování mrtvé kůže. Na tento výkon je nejlepší navštívit lékaře, který má zkušenosti a posoudí, co je třeba dát pryč. Když je kůže odstraněna, místo se díky další péči postupně překryje novými vrstvami kůže a zajizví se. Kůže je tedy pak celistvá. Po odstranění ložisek mrtvé kůže se osvědčuje použití dezinfekčního roztoku Betadina nebo jiného. Okolí postiženého místa by mělo být suché, čisté, končetinu je dobré i promazat.

Často se ale tyto kožní defekty hůře hojí i kvůli jinému onemocnění - chronická žilní nedostatečnost, ischemická choroba dolních končetin, cukrovka a další. Pokud tyto nemoci nejsou dobře léčeny, je i hojení ztíženo a defekt se nezahojí nebo se zahojí pouze částečně.

Velkou roli hraje také výživa, kdy je pro správné hojení vhodný dostatečný příjem bílkovin. Pokud jich Váš tatínek nepřijímá dostatek, je možné je doplnit i v podobě nutridrinků nebo sypkých prostředků.

Prokrvení končetiny můžete podpořit masáží nohy (mimo odumřelé místo), při koupání měnit teplou a studenou vodu.

Pokud je ale defekt větší, nebo s ním má Váš tatínek problémy, měl by, jak jsem psala již výše, navštívit lékaře, který by místo mohl posoudit celkově a navrhnout další postup.

Dále bychom Vás rádi požádali, zda by bylo možné poslat fotografii místa s odumřelou kůží, aby ostatní návštěvníci našeho webu viděli, jak takový defekt vypadá a to jim třeba pomohlo s jejich podobným problémem. Naše adresa je info@virtualninemocnice.cz.

Děkujeme za důvěru a přejeme Vám hezký den!

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.