Dárkové sady koření

Otok končetin

edém končetin

oteklá paže, oteklá noha, otok zápěstí, oteklé kotníky

Otok je nahromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru, která je  mimo cévy. Nadměrné filtraci tekutiny do okolí cév zabraňuje stěna cév, hydrostatický a osmotický tlak.

Otok je jedním z příznaků zánětu spolu s teplou kůží, zarudnutím, bolestivostí a poruchou funkce orgánu (tzv. pět Celsových znaků zánětu). Pokud je v těle chorobný proces nebo třeba cizí těleso, imunitní systém produkuje látky, které způsobí, že se cévy v tomto místě roztáhnou. což umožní snazší prostup bílým krvinkám do tohoto místa. Zároveň se také filtruje do okolí cévy tkáňový mok, což způsobí zvětšení oblasti a otok.

To se může týkat třeba zánětu svalů (myositida), pokud do svalu pronikne nějaký choroboplodný zárodek (při vstupu znečištěného cizího tělesa) nebo šlach. Zánět šlach vzniká obvykle při jejich zvýšeném namáhání. Také typický je syndrom karpálního tunelu, při němž šlachy na vnitřní straně zápěstí procházejí pod šlachou, která je na ně kolmá. Při větší zátěži šlachy otečou a protože s nimi prochází nerv, tlačí na něj a vzniká ještě navíc bolest. Dalším konkrétním případem je otok na lýtku a patě přetržení Achillovy šlachy_.

Otok jedné paže se vyskytuje u žen, kterým byl odstraněn prs spolu s lymfatickými uzlinami při rakovině prsu. Radikálním odebráním lymfatických uzlin jsou narušeny mízní cévy, které pak z končetiny hůře odvádějí tkáňový mok a vzniká lehčí nebo i větší otok.

Otok nohou se objevuje po dlouhém sezení bez vstávání – to znají hlavně cestující v letadlech při zaoceánských letech. Otok pouze jedné dolní končetiny je důležitým příznakem trombózy. Postiženou žilou nemůže proudit krev tam, jak by měla, a protože v žíle roste tlak, filtruje se mimo ni tekutina.

Otok končetin je důležitým příznakem a pokud ho pacient má, měl by navštívit lékaře.

Diskuze

martaaura 29. červenec 2012, 19:11

Dobry den ,manžel 53 let po operaci beder.pateře/2měsice) ma obě nohy dole natekle jak konve ,Rada bych se zeptala na přičinu? Bere leky na zacpu,duphalac+stilonx take je parkinsonik ,ale tyto problemy nikdy neměl,děkuji moc p.Vesela

virtualninemocnice.cz 31. červenec 2012, 12:50

Dobrý den,
při operaci mohlo dojít k poškození lymfatických cév, protože v této oblasti se v okolí velkých cév vyskytují i lymfatické cévy. Tím by pak byl zhoršen i odtok lymfy z dolních končetin. Pokud by byl stav způsoben touto příčinou, může se ještě v různé míře upravit. Doporučovali bychom ale navštívit specialistu - nejlépe angiologa.

Za otoky může být ale i jiné onemocnění, které se mohlo po operaci začít projevovat a nijak s ní nesouvisí. I v tomto případě bychom Vám doporučili buď praktického lékaře a nebo cévního specialistu.

Hezký den, Vaše virtuální nemocnice.

babča 8. leden 2013, 17:16

Dobrý den,několik let mám problémy s nebolestivými trvalými otoky zápěstí a prstů. Nikdo mi zatím neporadil co je příčinou a lze -li tento problém nějak léčit. Děkuji D.V.

velrybka 23. červen 2015, 20:40

Dobrý den, jsem čekatelem na operaci kyčlí a musela jsem se dopravit k lékaři do třetího patra, takže jsem se vytahovala rukama po zábradlí. Po ca 3 dnech mně hrozně začalo bolet rameno, které po dvou dnech přešlo v bolest a otok paže. Můžete mi prosím poradit co mám dělat? Děkuji

velrybka 23. červen 2015, 20:40

Děkuji

koty 9. červenec 2015, 10:34

Dobrý den chtěl bych se zeptat dostal jsem ranu od padla z vody na ruce udělala jse Velká boule je to za zapestim ted tam mam menší boulicku neboli to ale je hmatatelna co mam udělat co na to použít.Zlomene to urcite nebude .dekuji za odpověď.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.