Dárkové sady koření

Porucha chuti

dysgeusie

ztráta chuti, hypogeusie, snížené vnímání chuti, zvýšené vnímání chuti, odlišné vnímání chuti, hypergeusie, ageusie, cacogeusie, parageusie

Orgánem chuti je nepochybně jazyk, díky němuž můžeme rozeznávat slané, sladké, kyselé a hořké. Při určování chuti hraje důležitou roli i čich, díky němuž odhalíme jemné vůně potravy. Všichni lidé znají, že pokud mají rýmu a hůře cítí, jídlo jim chutná méně a i když ho vidí, nemají na něj tolik chuť, což je ale dáno velkou mírou i samotným onemocněním a únavou.

Chuťové vjemy jsou vedeny nervovými vlákny do mozku, kde jsou vyhodnoceny. Jako hypogeusie je označováno snížení vnímání chuti, naopak hypergeusie je označení opaku. Ageusií se pak rozumí ztráta chuťového vjemu. Existuje i odlišné vnímání chutiparageusie nebo stav, kdy je chuť vnímána nepříjemněcacogeusie.

Příčin může být několik. Časté jsou poruchy nervové dráhy, která podnět vede. Ty se mohou objevit buď na cestě – tedy v nervu jako nervové léze nebo přímo v mozku – například při nádoru na mozku v této oblasti. Vnímání chuti může ovlivnit i otrava některými jedy (intoxikace toxiny). Snížení vnímání chuti je vedlejším příznakem i některých endokrinních poruch. Může se objevit i jako vedlejší účinek některých léků.

Pokud pacient zpozoruje tento příznak, měl by vyhledat lékaře.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

mirunka 9. duben 2013, 16:28

Dobrý den,mám problém s jídlem še co sním nebo vypiji chutná jako hlína..doted jsem jiné podobné problémy neměla.Děkuji za rady.

virtualninemocnice.cz 9. duben 2013, 17:48

Dobrý den,
protože se jedná o závažný příznak, měla byste co nejdříve navštívit neurologa. Protože se v mozku nacházejí centra, která vyhodnocují jednotlivé nervové podněty (chuť je převedena na nervový signál, který je odeslán do mozku), mohou být někdy chutě změněny právě postižením těchto center. Nechceme Vás ale zbytečně lekat, může se jednat o zcela obyčejný zánět nebo cokoli jiného. K neurologovi ale co nejdříve běžte.
Budeme rádi, když se ozvete, jak jste dopadla, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Mirunka 10. duben 2013, 08:31

Děkuji a odpověd k neuroloovi chodím kvůli častým a silným migrénám,al nějak se s paní doktorkou nemůžeme domluvit,proto jsem vyla jiného a učitě mu to nahlásím.Ještě jednou mc děkuji a přeji hezký den

virtualninemocnice.cz 10. duben 2013, 08:36

Tak Vám budeme držet palce!

námořník 27. květen 2013, 17:48

Dobrý den.Občas necítím chut tekutin.Bývá to od rána.Jídla se to netýká.Bývá mi i špatně od žaludku a tak celkově divně.V tomto stavu mám zvýšený počet pseudohalucinací na které trpím.Dík za odpověd

virtualninemocnice.cz 28. květen 2013, 17:36

Dobrý den,
pokud těmito obtížemi trpíte, stálo by za to, abyste zašel k lékaři - ideálně obvodnímu, který zhodnotí, jaká vyšetření byste měl absolvovat a v jakém pořadí. Gastrologické vyšetření, neurologické, ...
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Lemonye 21. červen 2013, 19:22

Dobry den, ztratil jsem chut jeste vcera sem pocitoval jemny zavan chuti v puse ted uz necitim nic at uz jim cokoli mohlo by to byt tim ze se mi vyrazila 8cka zub a pri rustu sem si nejspis nakousnul levou stranu pusy uvnitr mel sem to cca 4 dny natekle ale jen zevnitr otok ustal ale citil sem i nesnesitelnou bolest na leve strane jazyku jako bych se do nej kousl + ostre stipnuti muze to mit neco spolecne se stratou chuti? dekuji za odpoved popr. rady

babča 24. červen 2013, 11:46

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, co může znamenat ztráta chuti a mám takové střídavé motolice a necítím se dobře. Občas mám i nával horkosti. Je mi 80 let, tak s přechodem to nemůže být spojené.

virtualninemocnice.cz 25. červen 2013, 20:00

Dobrý den, Lemonye,
takováto příčina ztráty chuti by byla vzácná, ale pokud máte bolavou pusu od růstu zubu, je to možné. Nicméně si raději zajděte k zubnímu lékaři, aby růst zubu zkontroloval.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

virtualninemocnice.cz 25. červen 2013, 20:01

Dobrý den, babčo,
měla byste zajít co nejdříve k neurologovi na vyšetření. Je sice jasné, že náhlé změny počasí, které venku jsou, našemu organismu nijak neprospívají a mohou s nimi být způsobeny popisované motolice. Mohlo by se ale také jednat o onemocnění mozkových tepen, a proto s vyšetřením neotálejte.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

babča 26. červen 2013, 11:08

Děkuji za odpověď. Byla jsem u lékaře a dostala prášky na prokrvení mozku, jelikož jsem kuřák a asi mám špatně prokrvený mozek, tak uvidím,jestli prášky pomůžou.

virtualninemocnice.cz 28. červen 2013, 21:48

Dobrý den,
to je dobře, že jste šla. Snad Vám léky pomohou. Ideální by ale bylo přestat kouřit.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

barunka 14. červenec 2013, 22:58

Dobrý den,po memocijsem ztratila chuť i čich.Tři dny mě bolelo v krku,pak jsem ochraptěla,pak kašel a rýma.Užívala jsem běžně dostupné léky-Mullerovy pastilky,TanTum Verde,sprej Strepsils,Septofort.Od lékaře jsem pak dostala antibiotika.To už jsem ale nic necítila.Mám pocit, že to bylo po spreji Strepsils,ale nevím to jistě.Dnes je to již měsíc,co nic necítím,jen slabě,chuť téměř žádná.Je nějaká pomoc?Děkuji za odpověď.

miki 22. červenec 2013, 11:35

Dobrý den, už asi týden vnímám ztrátu slané chuti. Než mě to cvaklo, tak jsem vše přisoloval. Ted nepřidávám sůl, ale každé jídlo je bez chuti. Chut masa apod. cítím, ale úplně plané. Obyčejný rohlík, či chleba je jako bez soli.
Jsem diabetik a mám nové prášky(cca14 dnů)mám tušení, že příčina budou prášky. Je to možné ?
Chystám se taky s tímto dotazem na DIA.
Děkuji Miki

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:23

Dobrý den, Barunko,
mohlo by se jednat o nežádoucí účinek některého z léčiv. Měla byste se proto obrátit na svého praktického lékaře, který zjistí, který z léků to mohl být. V okolí nervů čichového nervu může být ale i malý otok nebo mohou být podrážděny nosními kapkami. V tom případě by se Vám měl čich postupně vracet.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:24

Dobrý den, Miki,
Vaše problémy mohou být způsobeny buď léky a nebo jsou cévní komplikací diabetu. Těžko Vám ale můžeme takhle po internetu říct, kde je pravda, se svým dotazem se ale svému lékaři svěřte.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

slavek 10. srpen 2013, 16:07

mám problém,původně jsem si myslel,že mám jako by puchýř na patře v ústech.Byl jsem na vyšetření na ORL kde mě předepsali výplachy úst Listerinem a prášky na posílení imunity.Pak jsem byl u obecné lékařky,která nechala udělat krevní testy a zase nic.Poté kompletní zubní vyšetření,bez nálezu.Na zadní straně jazyku jsem ztratil chuť a jsem soustavně unavený.Na jedné noze mě vypadalo ochlupení pokračuje to.Jezdím často do zahraničí a doma máme kočky a psi.Začalo to ve Francii,kde je na toaletách min.hygiena a spousta dělníků s celého světa.Prosím o radu.

Oli 15. srpen 2013, 13:11

Dobrý den,před 10-ti měsíci jsem po nachlazení postupně ztrácel čich a chuť.Mám stále začervenalé oči.Po asi třech měsících se mi po ránu dělalo nevolno a někdy jsem nemohl ani jíst.Cítil jsem stálou únavu.Byl jsem na vyšetření ORL,kde jsem byl přeléčen na zánět.Prodělal jsem neurologické vyšetření vč.magnetické rezonance hlavy.Vše bez nálezu.Dostavily se deprese,které léčím Mirtazapinem.Čichové vjemy jsou stále posunuty mimo realitu a vůně necítím vůbec.Chuť cítím jenom sladké silně slané a kyselé.
Trochu se mi zhoršilo i vidění a mívám bolesti v zádech v oblasti bránice. Prosím o radu.

slavek 15. srpen 2013, 20:24

Tak mam v e mailu spoustu sraček,který se mnou vůbec nesouvisí.Pokud není možnost aby se problémy někdo zabýval,podám na Váš server trestní oznámení pro klamavou reklamu.Svoboda

miki 19. srpen 2013, 09:41

taky mi chodí všechno. O ničem :o(

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 18:49

Dobrý den, Slávku,
měl byste navštívit spíše imunologa, aby zjistil, zda se u Vás nerozbíhá nějaké autoimunitní onemocnění.
Upozornění na nové příspěvky chodí všem, je to proto, abyste byli informováni, když někdo přispěje na stejné téma. Vzhledem k tomu, že se jedná o diskuzi a ne o poradnu, navíc nechápeme, co myslíte reklamou?
Radíme Vám ale zajít si k lékaři.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 18:50

Milá Oli,
vzhledem k Vašim problémům bychom Vám jistě doporučili neurologické vyšetření. Příznaky, které popisujete, nejsou u zdravého člověka normální a Váš stav by měl být co nejdříve řešen.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

ráďa 19. září 2013, 20:32

Dorý den zničeho nic ě kažé jídlo chutá hořce.Nevím co y mohla být příčina a nejsem schopná dětem dchutit jídlo a i jogurt mm pocit,že e hořký.děuji za odpověď Radka

Karla 12. říjen 2013, 19:33

Dobrý den, v podledních dnech mám divnou pachuť v puse, něco jako petrolej a tu pachuť cítím z každého jídla co jím. Je důvod navštívit lékaře? Beru pouze Euthyrox na štítnou žlázu a v červenci jsem prodělala pásový par ve vlasech. Děkuji Karla

simkavka2@seznam.cz 25. říjen 2013, 13:54

Dobrý den! Již asi tři měsíce skoro necítím chut jídla a když trochu, tak změněně a mám pocit rozrytého jazyka. Mám ale ostré zuby v pusy, bojím se k zubaři. Dále užívám léky"Artrodar,Xyzal,Velaxin 15Omg,Gordius 300 mg,Lozap. Také mám současně jasně žlutou moč, která barví. Poradte co s tím. Díky Eva

luky666 10. listopad 2013, 20:18

Dobry den, pred dvoma tyzdnami mi vybrali krcne mandle a od operacie necitim chut na jazyku...miestami ju citim ale nie tak ako predtym...jedla sa mi zdaju bud bez soli alebo bez cukru...podradte mi co s tym. dakujem Lukas

Lucka 11. listopad 2013, 08:45

Dobrý den, poslední dobou pociťuji jiné chutě v ústech - např. při pozření slaného je to po chvíli hořké, při jídle hořkého se mi to jeví sladké. Je možné, že je to v důsledku zvýšeného vypětí organismu ??
Před pár dny se mi podařilo omdlít - ale to s tím snad nebude souviset ( ráno jsem moc nejedla :-)).Jinak se na nic neléčím a žádné léky neberu.
Přemýšlím, jestli mám vyhledat lékaře nebo ještě počkám jestli tento stav bude setrvávat - třeba se to upraví samo :-) Moc děkuji za radu. Zdraví Lucka

Petra 7. prosinec 2013, 20:48

Dobrý den,
půl roku mám viskozní, lepivé a pěnivé sliny, často slanou chuť v ústech, pálení jazyka a rtů. Už to velmi těžko snáším, trvá celý den, nelze ničím ovlivnit. Piji dostatečně, žádné léky neberu. Vyšetření krve, u stomatologa, orl bez výsledku, analyza slin se prý nedělá. Už nevím, kam s tím jít.

Maggie 12. prosinec 2013, 13:16

Dobrý den, už od mala nejím ovoce a hodně jiných jídel. Prostě mi to nechutná. Třeba všemi oblíbené jahody já nemůžu ani cítit. Nedávno mě napadlo jestli to nemůže být nějakou poruchou chuti, ale vůbec netuším jestli něco takového existuje.

teris 27. duben 2014, 19:33

Ztratila sem chut castecne necitim pnou chut a ztratila jsem cich

nasibe 3. květen 2014, 18:16

Užívala jsem lék na plíseň na nehtu palce nohy Termifed - po měsíci užívání jsem ztratila chuť, nepoznám sladné, sladké, kyselé, hořké, každé jídlo je bez chuti. Trvá to již 4. týden, jsem z toho zoufalá. Je vůbec naděje, že se mi chuť vrátí?

nasibe 3. květen 2014, 18:17

oprava - lék se jmenuje Terfimed

BV 6. květen 2014, 12:23

Dobrý den,
mám již 14 dní částečnou ztrátu chuti a nyní se přidal pocit nepříjemné slanosti a zvýšené slinivosti. Zároveň mám pocit lehkého tlaku (ne boleti) v oblati jater.
6 týdnu jsem užívala Terbinafin Actavis a 10 dní Utrogestan. Nyní bez léčby. Jaterní testy a sono byly v pořádku. Mohl by to být nežádoucí účinek Terbinafinu? Existuje něco na očištění organismu od tohoto léku? Děkuji za odpověď.

Eva 9. červen 2014, 13:28

Dobrý den, před týdnem jsem přestala cítit chuť sladkého. Je to hrozně nepříjemné. Veškeré jídlo má jinou chuť. Neberu nové léky. Byla jsem před 2 měsíci na paradentologickém zákroku. Dle paní Dr. to nemá souvislost. Děkuji za odpověď.

Janka Ticha 15. červen 2014, 18:34

prajem pekný deň
už týždeň je čas, kedy som prestala cítiť sladkú chuť. Všetko sladké sa mi chutí nahorklo. Môžte mi poradiť s čím to môže mať súvis, príp. akého lekára mám vyhľadať na podrobnejšiu analýzu môjho tela? Neberiem žiadne lieky ani sa neliečim na žiadnu chorobu. Ďakujem za odpoveď

BV 16. červen 2014, 22:22

Tak koukám, že tady už přes rok vůbec nikdo neodpovídá na dotazy. Hmmmm...tak alespoň jedna pozitivní zpráva je, že chuť se mi vrátila, ale asi až měsíc a půl po vysazení Terbinafinu actavis. Je to dryák na játra a zároveň může poškozovat vnímání chuti, má to uvedenou v nežádoucích účincích a bohužel jsem byla potrefená. Už nikdy to nevezmu znovu do ůst.

BV 16. červen 2014, 22:22

do úst ...překlep:)

Lucie 18. červen 2014, 21:42

Dobry den. Mam problem s chuti. Pokazde kdyz neco snim tak to vubec necitim a to ani nemam rymu. Ve skole jsem normalne mela obed a citila jsem tu chut. Prisla jsem domu,dala si rohlik se syrem a uz jsem nic necitila. K veceri jsem mela rizek a taky nic. Mam strach ze je to zavazne a nevim co stim. Prosim o rychlou odpoved. Tohle se mi jeste nikdy nestalo. Dekuji predem.

BV 19. červen 2014, 07:21

Milá Lucie, tady se odpovědi nedočkáte, nad Vámi jsem psala, že už přes rok tady nikdo nereaguje. Pokud to neodezní, jděte rovnou k lékaři. Držím palce!

Lucie 19. červen 2014, 20:04

BV-ok. Dekuji :)

Drahomíra 22. červen 2014, 18:06

Dobrý den
Mám slabší ztrátu chuti.Tím způsobem že třeba vařím nějaké jídlo a chci ho osladit nebo posolit ale vždy to chutná stejně i po solení,není to prostě ono
Předem děkuji za odpověď.

bobina 18. červenec 2014, 14:39

Dobrý den,v březnu jsem byla na operaci štítné žlázy a v červenci jsem byla 14 dní na doléčenív motole na nukleární medicíně,pila jsem malé i velké pití.a už druhý týden po léčbě nemám chuť vše chutná jak bláto,necítím ani slané ani sladké chutě.myslíte ,že je to jen dočasné?Děkuji za odpověď Bobina

Stana 24. červenec 2014, 07:21

Dobrý den,jsem po stomatologickém zákroku 6.den, kde mi byla píchnuta injekce proti bolesti.Od té doby necítím na levé straně jazyka chuť jídla, kávu cítím jako horkou vodu a jen závan chuti nějakého jídla...Mám strach, že je to trvalé.Stomatolog mi sdělil, že to může trvat až půl roku.Co je to za nesmysl a jak mám pokračovat?Navštívit neurologa?Přijde na příčinu? Děkuji
Stana

Martík 30. červenec 2014, 10:11

Dobrý den, 14 dní po léčbě radiojodem (zničení zbytků štítné žlázy po jejím operativním vyjmutí) vnímám ztrátu chuti. Je to dočasné a mám vyčkat nebo řešit a kde?. Děkuji

Stana 1. srpen 2014, 07:21

Dobrý den všem, odpovídám také za redakci,která nereaguje...chuť se mi vrátila po stomatologickém- zákroku po 14 dnech, pomalu, pozvolna.
Doporučuji všem návstěvu ORL, tam mají největší znalosti o jazyku, krku a dutině ústní a udělají jakési první vyšetření.Rozhodně s tím mají zkušenosti a aspoň něco poradí.Kdo nezažil ztrátu chuti,neví, že je to svým způsobem zmrzačení.Když už člověku nic v životě nezbude, tak aspoň to jídlo...říkává se...ještě o to přijít..
Držím všem palce!

Hela 18. září 2014, 09:48

Ďakjem BV, tiež som užívala ten liek proti plesni a postihla ma strata chuti. Prinávam, že som sa zľakla a ihneď som ho vysadila. Teší ma asoň zpráva, že tebe sa tá chuť vrátila po viac ako mesiaci,tak budem trpelivo čakať aj ja.

Svoby 10. listopad 2014, 20:48

Dobrý den,špičku jazyka mám zarudlou a většinou necítím sladkou chuť (jeden měsíc jsem žvýkal tabák).Nevíte co stím? Děkuji Svoby

jirka 4. leden 2015, 13:43

Dobrý den, existuje nějaký prostředek či rada při ztrátě chuti po onkologické léčbě krku? Jsem 3 měsíce po léčbě a chuť je někde na 40% původního stavu a zdá se mi, že už to bylo i lepší.
Děkuji, JE

Michal 8. únor 2015, 22:09

Dobrý den

Mám problém so štítnou žľazov a užívam lieky výsledky sa zlepili o dosť ale posledný týždeň nepocitujem vobec chuť šetko mi chutí ako hlina alebo ako pesok a sladké nápoje mi chutia neznesitelne kyslo inak je všetko take bez chuti. Myslíte si,že to može byť spôsoben liekmi ktoré beriem? Beriem Thyrozol, Nebiled, Vigantol, Cardilan a Pyrioxin.

Za odpoveď ďakujem.

miki 9. únor 2015, 08:12

Zdravím, posledních cca 6 měsíců mám znecitlivělé prsty 1,2,3 a půl 4 na obou rukách.Prý to může být od krční páteře, ale bojím se, že je to od cukrovky. Mám ji 13 let, jsem na prášcích. Malíček a půl prsteníčku na délku cítím skvěle, ale ten zbytek je neustálé brnění a 50% znecitlivění.
Můžete mi poradit ?

Děkuji Miki

Nevim 14. březen 2015, 18:59

Zdravím. Mamka je teď nemocná, normální rýma, 1-2 dny měla teplotu. Teď už je jí líp, ale necítí vůně ani chuť. Sůl od cukru prý rozezná. Mám docela strach, nevíte co by to mohlo být?

Tuli 30. březen 2015, 17:13

Dobrý den,
přítel se delší dobu "držel" docela úporný kašel. Užíval různé pastilky a teď ho postihla ztráta chuti Mohlo by to souviset s předávováním těmito preparáty?
Děkuji odpověď.

Lu 13. květen 2015, 11:17

dobrý den, už týden mám divnou chuť v puse a cokoli sním tak je bez chuti jen občas je něco co chuť má. Beru léky na štítnou žlázu ale už dlouhodobě.

standa25 21. květen 2015, 14:56

Dobrý den, dnes jsem dostal asi nějakou nemoc s chuťovkami například: Když něco sním necítím žádnou chuť cítím ji až nakonci ale takovou znechucenou. :( Poraďtemi prosím.

pali 23. červenec 2015, 13:13

Stratil som zo dňa na deň chute hlavne slanú a ostatné tak na 30% a zároveň sa mi točí hlava z polohy ležmo keď sa postavím.V hlave cítim niekedy bolesť v zátylku a cítim ako by som mal hlavu dutú. Užívam lieky Rytmonorm a anopyrin už od apríla 2015 a doteraz sa nič také neudialo. Prosím poradťe o čo môže ísť.Ďakujem Pali

lucka 13. září 2015, 10:35

Dobrý den,ze dne na den mi přestalo chutnat kafe,kterého jsem vypila i 6 za den.Před týdnem jsem jeden den zvracela,alekáva mi nevadila.Je mi 41. Děkuji

tyna 10. červen 2016, 16:31

Dobry den pred tremi dny me strasne bolel zub sla jsem k zubari rekl.mi ze s tim.nic nesmuze protoze mi roste zub moudrosti a to proste boli nevedela jsem co s tou bolesti pomahalo.mi kloktat ustni vodu a jedla jsem valerol uz je to lepsi ale zjistila jsem ze necitim zadnou vht zkousela jsem sladke horke slane proste nic pritel mi.dal.na lzicku ocet se soli a ja to snedla ani to.jsem nepoznala nevim co s.rim dekuji za radu

Johy 12. červen 2016, 13:46

Dobrý den, poslední 2 mesíce nemám chuť k jídlu, respektivě muj žaludek se ozve když má hlad, ale má hlava nemá hlad a neřekne mi kdy se mam jít najíst,takže mi to oznamuje až žaludek když už má opravdu hlad-začne v něm samozřejmě škrundat.

zdeněk 14. červen 2016, 21:04

Jsem po těžké operaci plic,při operaci mi byl porušen
nerv jedné hlasivky,takže špatně mluvím a léčím sena foniatrii.Současně jsem ztratil chuť jídla v ústech,vše chutná jako bláto,nemol být také poraněn nerv-cesta
infomace do mozku?
Děkuji za odpověď.

Cvrček 10. červenec 2016, 11:04

Dobrý den v pondělí mně píchla vosa po píchnutí epipenu jsem i tak byla nějakou dobu v bezvědomí byla jsem převezena na jip pak propuštěna domů a od té doby mi nechutnají slatkosti aš tak, že je mi z nich nazvracení. A i některé věci, které mi dřív voněly tak mi smrdí. a pořád jsem dost unavená jako by bez energie. Moc díky Cvrček

Peeter 28. červenec 2016, 22:31

Dobrý den, Jsem astmatik a alergik a posledních 14 dní mám problém, že necítím chtě. Slané, sladké a další poznám,ale necítím chuť. Ale cítím ji čichem, sice méně, než obvykle. A cítím, že mám zduřelou sliznici. Mohlo by to být od toho, nebo by to mohlo být i od žaludku. Beru občas Helicid, když mám překyselený žaslůdek.
Děkuji

Vrtula 20. září 2016, 13:02

Dobry den . Strtaa chtui mi zacla postupne pred pol rokom. Teraz uz necitim ziadnu chut jedla, iba stiplavu chut na koreni jazyka. Aj ro musi byt taka, ze druhym vyraza dych. Ruka v ruke ide s tym aj strata cuchu. Mam 57 rokov a tak si myslim, ze je to vekom. Moze byt? Dakujem za odppved.

Alis 14. listopad 2016, 19:07

Dobrý deň asi pred dvoma mesiacmi som stratila chuť pol jazyka cítim ako obarený a v druhej polovici mám takú chuť ako by som lízala batériu som z toho zúfala.Dakujem za odpoved.

Petr 14. listopad 2016, 20:21

Dobrý den.
je mi 37 let. V posledních třech letech jsem prodělal již 4 operace papylomatosy hlasivek, pro opakovanou těžkou disfonii. Poslední operace byla v červnu loňského roku, kdy se mi na čas (jako vždy) vrátil hlas. Od září se mi ale hlas opět již popáté zhoršil, dnes mluvím již velmi špatně a s námahou. Na pravidelnou kontrolu mám jít až v lednu.
Ale poslední cca měsíc navíc vnímám každou chuť jako kyselou. Ať se napiju třeba jen čisté vody - vše je kyselé. Může to nějak souviset s chronickou papilomatosou hrtanu a hlasivek?

Petr 14. listopad 2016, 21:17

* oprava: V červnu LETOŠNÍHO roku.

Karolína 25. prosinec 2016, 22:34

Dobrý den. Je mi 15 let a na před v čtyřmi měsíci jsem si prošla zánětem mozkových blan (meningitida). Ztratila jsem žízeň, hlad, ovšem zejména chuť a čich. Po cca 3 týdnech od začátku nemoci mi začalo mnoho věcí páchnout, co se týče potravin, vše je velice odporné a chutná to stejně. Chtěla bych se zeptat - vrátí se mi to? Dekuji

katerina 7. červen 2017, 20:32

Dobrý den, mám problém s tím, že jsem dnes ztratila chuť na levém boku jazyka. Navíc když koušu, tak mne bolí levá spodní část čelisti a bolest postupuje až k ramenu.

Bistra 10. červen 2017, 17:12

Dobry den trapi me uz od tehotenstvi strata cichu a chute trva to uz 1rok nevim tez sceho seto mohlo stat

Romana 26. červen 2017, 10:36

Dobrý den,prosím poradte mi zničeho nic mi jídlo i pití nechutná jak má, mám pocit jako bych jedla igelit neumym popsat jsem zdravá nic mě nebolí,tak nevím co stìm asi přestanu jíst a pít. Děkuji

Venca 26. červenec 2017, 21:26

Dobrý den .Asi tak měsíc pozoruji,že přestávám cítit chuť sladkých věcí.Mám rád čokolády, vždycky jsem si na nch pochutnal,ale teď mi to příjde nějaké divné,jako nějaká hmota něčeho.Nevím ani vysvětlit tuto chuť.Dnes jsem měl na oběd meruňkové knedlíky a tak jsem si přislazoval,ale chuť pořád nedoslazená.Ještě teď ,jak Vám píšu jsem šel líznout soli .Sůl cítím normálě.Je možné,že mám nějakou poruchu,která přejde sama tak jak přišla.Je mi 63 let a beru dlohodobě prášky na tuky (Rosuvastatin a Anopyrin jsem 5let po infarktu a mám tinitus,zvonění v uších) Děkuji za odpověď.Malík Václav.

Růža 31. červenec 2017, 16:47

Dobrý den 4tý den necítím chutě na pravé straně jazyku a na té pravé ano nevím co s tím, včera jsem si dala zmrzlinu a na levé straně jsem cítila jak je sladká a na druhé jsem cítila jen studenou neslazenou zmrzlinu. Děkuji za brzkou odpověď. Růža

RkrausR 1. leden 2018, 21:27

Dobrý den,mám dotaz. Ze dne na den se mi u několika věcí jako je křen,paštika,oříšky,vepřové maso,pálivá žvýkačka,sekt(víno),koření v omáčce,turecká káva,ústní voda... změnila jedna a ta samá chuť těchto věcí včetně zápachu který neumím přirovnat k něčemu co za 40 let znám. Byl jsem na vyšetření žaludku,ale výsledek nula :-( Obvodní doktorka ani gastro nepomohli, máte nějakou radu? Děkuji moc s pozdravem Roman

nelly 29. leden 2018, 19:15

Dobrý den,
můj manžel je kuchař, opět odjel do práce a najednou mi píše, že necítí žádnou chuť než kyselo. Vše co ochutná se mu zdá kyselé, může to být způsobeno léky? V posledních 4 dnech bral paralen grip, ale jinak neměl nic neobvyklého. Jak bychom měli postupovat? Mockrát děkujeme za radu :-)

Vrtula 29. leden 2018, 22:32

Dobry vecer. Asi pred 3 rokmi som zacala stracat chut aj cuch. Cuch by mi az tak nevadil. Pracujem na LDCH , takze som skor vo vyhode. Ale chut je coraz horsia, skoro ziadna. Citim len poriadne siplave veci aj to len vzadu na jazyku. Mam nadej na upravu? Dakujem za pomoc a radu. Jarmila

aba 21. únor 2018, 16:09

dobry den uz asi pulroku necitim chut poznam jenom jestli jeto sladke debo slane dekuji

Václav 8. květen 2018, 23:49

Dobrý den, chci se zeptat, mám 14 dní po zákroku (odstranění krčních mandlí) a od té doby co jsem doma, jsem zjistil, že všechna sladká jídla mají takovou podivnou chuť, jakoby byla hořká a bez chuti, např čokoláda která mi vždy chutnala, mi teď vůbec nechutná. U jiných slaných jídel tento problém nemám, tak se chci zeptat, či je tento jev po zákroku normální a jestli to odezní. Děkuji za odpověď, s pozdravem Václav.

Pavel 8. červenec 2018, 23:37

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, již přes tři týdny mám prujem s prestavkami, neni to kazdy den, mam bolesti bricha a hlavně jsem totalne prisel o ztratu chuti. Všechno jidlo je pro mě mdlé. Ted sem byl i nachlazen. Babička umřela na nad ve střevech. Mám za s sebou gastroskopii kde mi nasly polypy. Muzete mi porsdit co stím prujmem a hlavně ztratou chuti. Děkuji

zdraví 16. červenec 2018, 22:26

Dobrý den,měl jsem stejné příznaky navíc jsem ztratil čich.Jednalo se o depresi,která odezněla po užívání antidepresiv.Již je neberu, ovšem čich se doposud na původní
citlivost nevrátil.Vše trvalo 5 roků.

Marek 14. červen 2019, 10:17

Dobrý den,už půl roku jezdim hemodialyzu. Když režim,tak nám neklidné nohy,jsem nervozni a nemohu spát,ne o se soustředit na čtení. Paní doktorka mě poslala k neurologovi. P.neuroložka mi předepsala leky,Pregabalin Milan 75 mg. Vzal jsem si to jen párkrát před dialyzou a nebo doma,před psaním. A tento týden,když jsem se vratil z dialyzy,ztratil jsem chuť. Necitim sladké,kyselé a voda má také z zvláštní chuť. To se stalo v pondělí a ve středu jsem to nahlasil na dialyze při vizitě,který řekl,ze to zapíše aby o tom věděla hlavní lékařka. Včera jsem byl u obvodního lékařky a ta mi řekla,ať jdu domů si lehnout,že by to mělo přestat a hlavně,že to mám říct neurolžce,ke které jdu 18.června. A také se prý uvidí,co řeknou na dialyze. Jsem z té nechuti celý znervózní. Děkuji za pochopeni. S pozdravem Marek

Veronika 27. srpen 2019, 18:11

Dobrý den, včera jsem si dala nějaké tyčky s příchutí wasabi, a poté jsem večer měla sushi s wasabi uvnitř. Dnes ráno jsem zpozorovala, že méně cítím jídlo na jazyku. Normálně cítím sůl, ale všechny ostatní chutě už cítím slaběji. Chtěla jsem se zeptat, jestli to není nic závažného a normálně se to vrátí, nebo bych s tím měla něco dělat. Předem děkuji za odpověď.

Arny Doležal 4. prosinec 2019, 12:08

Jíž dva až tři dni nerozlišují chutě v ústech,ať jím,nebo piju pořád jedná a ta samá chuť.Poslední dobou užívám léky DoxyHEXAL100m jsou to antibiotika už je mám téměř dobraná,také užívám lék tramal retard 100mg prosím o radu děkuji.

Pavel Ne2d 20. červenec 2020, 22:27

Zdravím Vás.
Jsem diabetik II typu.
Beru Metformin,Glimepirid,Forxigu a na noc picham 80 jednotek Toujea.
Vzhledem ke špatné kompenzaci ,,dlouhodobé,,glykemie,kdy glykovany hemoglobin byl přes 10,jsem obdržel lék Ozempic.Aplikace 0,50 mg / 7 dní.
Teď jsem po osmé dávce,glikemie se upravila,hubnu,ale ztratil jsem chuť.
Citím pouze špičičkou jazyka cca 0,5 cm od kraje.Jakmile se jídlo dotkne patra a zadní části jazyka je z něj neutrální bláto.
Necítím sladké,slané a hořké.
Cítím žampiony,salátovou okurku a vše co pálí - chilli,pepř atd.
Porucha trvá tři tydny a jako první odešla chuť sladká.
V ústech mám kovovově slanou pachuť.
Diabetolog je spokojen a i já s hodnotou glykemie,ale
ta chuť,to je něco přímo hrozného.
Jsem kuchař amatér a velmi rád vařím.
Strávníci si nestěžují,jelikož kořením a solím podle citu a odhadu.
Je ztráta trvalá,nebo se může časem upravit??
Děkuji.
Nedvěd

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.