Dárkové sady koření

Porucha spánku

dyssomnie

narkolepsie, hypersomnie, nespavost, insomnie, nadměrná potřeba spánku, nadměrná spavost, noční můry, noční pomočování, náměsíčnost, somnambulismus, spánková obrna, syndrom časového posunu, jet leg syndrome

Poruchou spánku trpí v některém životním období asi každý člověk. Může se jednat o zvýšenou potřebu spánku (hypersomie) až neovladatelné usínání kdykoli během dne (narkolepsie), sníženou potřebu spánkunespavost (insomie).

Zvýšená potřeba spánku je typická při různých onemocněních ať již akutního nebo chronického průběhu. Pacient spí denně i více než 12 hodin a přesto po probuzení nemá pocit vyspalosti a klidně by dokázal spát dále. Častá únava, hubnutí a vysoká potřeba spánku je u únavového syndromu nebo u depresí.

Narkolepsie je velmi vzácná. Pacient je schopen okamžitě usnout prakticky při jakékoliv činnosti, což může mít fatální následky například při řízení.

Naopak nespavost pozná za život alespoň jednou každý. Má mnoho příčin a informace o ní jsou uvedeny v seznamu nemocí.

Spíše u dětí mladších lidí se také může objevit náměsíčnost (somnambulismus), která je také řazena do poruch spánku. Při tomto příznaku dělá pacient různé činnosti jako je třeba mluvení ze spánku, vstávání z postele, chození po bytě, otevírání oken, dveří. Z tohoto stavu je probuditelný obvykle hlasitým podnětem, zatřesením. Po probuzení je velmi zmatený, nechápe, jak se na místo, kde se probudil, dostal.

Jsou známy i případy, kdy náměsíční pacienti chodili v různých výškách – po římsách, po střechách. V těchto případech bylo velmi doporučováno probuzení až na bezpečném místě (po slezení z výšky), protože náhlé probuzení se v nebezpečném prostředí, kdy pacient nechápe, jak se mohl dostat tam, kde je, když má být v posteli, mohlo způsobit pád.

Do poruch spánku jsou řazeny i noční můrynoční pomočování, které postihují hlavně děti. Mohou být ale i nežádoucím účinkem některých léků. Dále chrápánísyndrom spánkové apnoe. Cestovatelé rovněž znají syndrom časového posunu (jet leg syndrom), při němž je pacientův biorytmus zmaten tím, že je čas změněn a činnosti jako spánek, příjem potravy atd. jsou prováděny dříve nebo později než obvykle.

Diskuze

gabika 7. červen 2012, 17:37

dobrý den,mám dotaz.Můj 17 letý syn má problém.Chodí spát velmi pozdě,většinou okolo 1.hodiny ranní,tvrdí mi,že dříve prostě neusne,protože není unavený,ovšem potom má problémy ráno vstát do školy.Stává se mu to poslední dobou poměrně často.Je schopen vstát v 11,ve 12,ale vyjímečně i okolo 13.hodiny.Jsem z toho zoufalá auž si nevím rady.Někdy e mi ho podaří vzbudit než jdu do práce,někdy vstane i sám,ale jindy budík vůbec neslyší a nebo prostě jen nevstane.Už od miminka byl v noci bdělý a ve dne spal.Může to mít nějakou souvislost?I když je pravda,že tento problém nastal tak okolo 14.roku věku.Má nějakou spánkovou poruchu a nebo má jen špatně uspořádaný čas,lacky řečeno.děkuji za odpověď popřípadě za radu.

virtualninemocnice.cz 7. červen 2012, 22:23

Dobrý den,
podle správného rozdělení dne by měl člověk spát osm hodin. Je tedy jasné, že pokud Váš syn chodí dlouhodobě spát v jednu hodinu, potřebuje se dospat. Navíc se jeho tělo ještě stále vyvíjí a potřebuje tedy spánku více.

Záleží také, co před usnutím dělá. Pokud třeba sleduje televizi nebo hraje na počítači, může být i unavený, ale něco pořád zaměstnává jeho pozornost a nedovolí mu usnout. Až když pak syn cítí, že je velmi unavený, jde si lehnout. To, že dříve neusne pak může být i jakási výmluva pro Vás, aby se mohl svým aktivitám věnovat déle.

Nejpravděpodobnější je možnost, kterou uvádíte v závěru - špatný harmonogram dne. Je to vlastně stejné jako když cestujete přes časová pásma a v cílové destinaci se chcete srovnat s místním časem. Také jste několik dní mimo, nemůžete usnout když je tma, protože máte vnitřní hodiny nastavený na jiný čas.

A to samé je i u Vašeho syna. Když je zvyklý takhle chodit spát, je nastavený jinak. Je jasné, že pokud má chodit do školy na první hodiny, je ospalý nebo nedokáže vstát. Záleží, jak s Vámi bude chtít spolupracovat, nicméně by bylo nejlepší, kdyby začal chodit spát určitě před půlnocí. Ráno ho pak vzbuďte. Neměl by pak přes den spát. Po pár dnech bude sice přes den unavenější, a tak si začne chodit lehat dříve. Až pak dožene spánkový deficit, je velmi pravděpodobné, že si mu \"vnitřní čas\" srovná.

Pokud by k tomu nedošlo, bude nejlepší, pokud navštívíte spánkovou laboratoř, která zjistí, zda se opravdu nejedná o nějakou spánkovou poruchu.

Spánek v noci je nejkvalitnější a to zejména v první části. Poslední výzkumy také uvádějí, že lidé, kteří spí přes den a v noci jsou vzhůru (například kvůli práci na směny a podobně) trpí mnohem častěji na nádorová a psychiatrická onemocnění.

Na druhou stranu však některé studie ukazují, že pro mladý organismus je přirozenější chodit spát spíše později a ráno si přispat. Vzhledem ke zvyklostem je to ale těžko možné.

Držíme palce, ať se Vaše úsilí vyplatí a Váš syn si více odpočine.

gabika 8. červen 2012, 16:35

Dobrý den,děkuji Vám za velmi rychlou odpověď.Dnes to se synem určitě proberu a uvidíme,jestli se společně dobereme nějakého uspokojivého výsledku,protože ani na mou psychiku to nemá zrovna příznivý vliv.Ještě jednou mnohokrát děkuji a určitě se s Vámi ještě spojím.

virtualninemocnice.cz 8. červen 2012, 17:10

Dobrý den,
nemáte zač, jsme rádi, že jste se na nás obrátila :)
Hezký den, Virtuální nemocnice

Lucka 16. říjen 2012, 20:11

Ahoj . moje dcera v noci chodi a mluvi ze spani . Da se tomu nejak zabranit ? predem dekuji za odpoved

Anička 20. únor 2014, 16:35

Dobrý den, mám takový problém i když se snažím přes noc spát osm hodin a ráno většinou vstávám v pohodě a cítím se vyspana. Tak poslední dobou téměř pravidelně chodím spát i odpoledne, většinou jak přijdu domů, lehne na mě únava a jdu si lehnout a spím další tři hodiny. Už me to začíná obtěžovat a napadá mě jestli za tím nemůže něco být? Poradíte mi? Děkuji za odpověď

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.