Dárkové sady koření

Rozšířené žíly

rozšířené žilky

Stěna cév je tvořena endotelem, což jsou krycí buňky, které zajišťují, že je vnitřek cév nesmáčivý a nemůže se v něm srazit krev. Dále vazivem a hladkou svalovinou. V tepnách je vyšší tlak, mají silnější stěnu a vedou okysličenou krev se živinami ke tkáním. Žíly jsou naopak s tenčí stěnou, tvoří mezi sebou různé spojky, je v nich nižší tlak a vedou odkysličenou krev se zplodinami metabolismu.

Pokud je v žilách zvýšen tlak – například při portální hypertenzi (rozšíření žil na břiše nebo ve sliznici jícnu), při dlouhém stání (zvýšení tlaku v žilách dolních končetin), žíly se rozšíří a mají i křehčí stěnu. Typicky se pak vyskytují křečové žíly, jícnové varixy, pavoučkové névy. Protože se všechny vyskytují blízko povrchu, mohou být poraněny a krvácet. Při poruše srážení krve se pak může stát, že po drobném poranění (například jícnových varixů) může člověk ztratit velké množství krve – v tomto případě krvácením do trávicího traktu.

Rozšířená žilní pleteň konečníku označovaná jako hemoroidy je častější u žen. Může působit bolesti při stolici.

Diskuze

Ondřej 10. červenec 2012, 06:56

Dobrý den, přítelkyně si dělá starosti. Koupili jsme si celkem drahé permanentky do sauny a po prvním saunavání se jí na nohou objevilo několik žilek. Mohli byste nám poradit, jak se v sauně proti tomu bránit a co užívat na prevenci? Mockrát děkuji za odpověď.

virtualninemocnice.cz 10. červenec 2012, 09:16

Dobrý den,

při saunování dochází k postupně k prohřátí celého těla, které se mu pak brání roztahováním cév, větším prokrvením, což při normální teplotě okolí uvolňuje teplo. Zároveň dochází k posílení nervově - cévních svazků a dalším blahodárným účinkům na náš organismus.

Je možné, že lehce rozšířené žilky měla Vaše přítelkyně již dříve a nyní si toho všimla. Přímá souvislost se saunou nám připadá nepravděpodobná, protože právě ohříváním a následným ochlazením po sauně v bazénku naopak cévní stěnu posiluje - roztažení cévní stěny v teple, reflexní stažení v chladu.

Prevencí tvorby rozšířených žilek je právě časté střídání teplé a studené vody při koupeli nohou, dostatečné množství vitamínů, kvalitní potrava, dostatek pohybu (při celodenním sezení v kanceláři se alespoň jednou za hodinku zvednou a projít se). Pokud Vaše přítelkyně kouří, měla by přestat.

Na zmírnění obtíží je možné užívat léky ze skupiny venofarmak. Nicméně pokud by se obtíže Vaší přítelkyně zhoršovaly, nebo se objevily nějaké další (dušnost, poruchy vědomí v sauně apod.), doporučovali bychom saunu vynechat a obrátit se na lékaře - nejlépe angiologa.

Hezký den a příjemné léto, Vaše virtuální nemocnice

Sidy 4. srpen 2012, 08:50

Dobrý den,
Od puberty trpím atopickým ekzémem a alergií na chlormethylizothiazolinon.Nejvíce postižený mám obličej - vyrážkou, pupínky, suché červené flíčky a velmi rozšířené žilky . Dávám si velmi pozor co si mažu na obličej ( mám velmi suchou a tenkou plet ). U lékaře skoro vždy dostanu kortikoidy ( elidel,protopic, elocom krém, rosalic atd.) a je to začarovaný kruh . Několikrát jsem zkoušela na doporučení lékaře vše vysadit a pak jsem vždy na odstranění všech příznaků dostala ještě silnější kortikoid.Nyní mám plet zarudlou , velmi tenkou a po celém obličeji mi prosvítají drobné žilky.Jak se mám zbavit žilek po celém obličeji ?

Děkuji za odpověd
Sidy

virtualninemocnice.cz 16. srpen 2012, 19:51

Dobrý den,
rozšířené žilky by s Vámi mohl řešit plastický chirurg, kdy by mohly být laserově ošetřeny, aby nedocházelo k jejich případnému zvětšování a rozšiřování oblasti. Nicméně u atopického ekzému pleť reaguje často velmi nevyzpytatelně, proto je pro nás velmi těžké doporučovat něco dalšího než Váš kožní lékař, protože je to on, kdo Vaše reakce a Vaši pleť zná nejlépe.

Ještě nás napadá případné rozšířenější alergologické vyšetření, zda nemůže být ještě nějaká další vyvolávající příčina obtíží.

Hezký den, Vaše virtuální nemocnice

Andrea 31. červenec 2014, 07:05

Dobrý den, dnes v noci mě probudilo silné pnutí v žilách na rukou a nohou. cítila jsem jak mi koluje krev v žilách a bylo to velmi zvláštní. Necítila jsem žádnou bolest jen takový zvláštní pocit. Stále mě to nutilo zatínat svaly, když jsem tak učinil, pnutí přešlo, ale hned jak jsem svaly povolil znovu to začalo. Bylo to dost silné, protože jsem kvuli tomu nemohl spát. Tak po půl hodině to postupně ustalo. Prosím, nevíte čím to může být? Už jsem to zažila párkrát, v podstatě skoro pokaždé, když jsem si dala nějaký energetický nápoj, tak potom večer. Ale tentokrát jsem už žádný dlouho neměl, tak nevím čím to může být. Děkuji, Andrea

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.