Dárkové sady koření

Slaný pot

Pot je tvořen potními žlázami v kůži a díky němu se náš organismus ochlazuje. Obsahuje hlavně vodu a soli. Proto, pokud je zvýšena tělesná námaha, je třeba doplňovat obě tyto složky, aby nedošlo k dehydrataci nebo chybění iontů.

Příliš slaný pot může být způsoben nadměrným pocením, kdy pot na chvíli zaschne, pak se člověk zase zpotí. Voda se přitom odpařuje, ale pot na kůži zůstává. Pokud si pak člověk olízne kůži, chutná mu slaně.

Velmi slaný pot může být příznakem cystické fibrózy, kdy se vlivem genového defektu hromadí sůl v organismu a vnikají další příznaky.

Pro stanovení množství soli v potu se provádí potní test.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

Sabi99 19. únor 2017, 19:08

Dobry vecer den.Chci se zepat na mou 3 letou dceru,ktera se u spinkani docela spotila a kdyz zkusila pot,tak byl slany .Chci se zeptat,jestli je to normalni .Dekuji

Sabi99 19. únor 2017, 20:01

Na cele pot slany

Jana Š. 11. červen 2017, 14:17

Dobrý den,prosím o radu. Můj dospělý syn - VŠ (nar. se srdeční vadou-transpozice vel. tepen) se začal extrémně potit, pot tak slaný, že suchý ručník se solí se téměř láme.Je možné, že by mohl mít cyst. fibrozu, která nebyla diagnostikována? Má sklon k exem. pokožce, únava,
nenálada, bledost, nechce se mu chodit na slunce.Děkuji.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.