Dárkové sady koření

šupinatění prsního dvorce

deskvamace kůže bradavky

šupinatění bradavek, šupiny na bradavkách, šupinatění bradavek

Šupinatění prsního dvorce, což je růžová oblast kolem bradavek, může mít mnoho příčin. Protože se jedná o kůži, může být příčina vyloženě kožní způsobená chemickým (pracími prášky) nebo mechanickým (nevhodně zvolená podprsenka) drážděním. Také se může jednat o alergickou reakci nebo celkové onemocnění.

Na měkké, jemné kůži, kterou je bezpochyby prsní dvorec tvořen se může objevit příznak svrabu při onemocnění tímto parazitem. V tom případě je dvorec s vyrážkou, svědí, je zarudlý. Při bližším pohledu je možné vidět chodbičky v pokožce, na jejímž povrchu se olupují šupinky kůže.

Dále je šupinatění bradavek a dvorce přítomno často i při zvýšené námaze této oblasti – typicky při kojení, kdy se může přidružit i infekce do mnohdy rozpraskaných míst. Tato místa jsou také obvykle suchá a hrubá na dotyk.

Šupinatění může být i příznakem zánětu prsní žlázy. Vážným onemocněním, jehož hlavním příznakem je právě šupinatění bradavky a prsního dvorce je rakovina bradavky (karcinom bradavky) a rakovina prsu (karcinom prsu). Pokud nádor postihuje bradavku a dvorec, je onemocnění označováno jako Pagetova nemoc (stejný název má i kostní onemocnění, které má ovšem jinou příčinu). V tom případě je bradavka červená, mnohdy i s vyrážkou a krvácením z povrchu. Na kůži mohou být přítomny i vřídky nebo jiné kožní změny.

Pokud se objeví šupinatění, bolest nebo větší svědění, které trvá déle, je nutné navštívit lékaře.

Diskuze

helena 20. březen 2016, 11:05

Dobrý den. Mám dotaz, minulý týden se mi na bradavce udělal bělavý vřídek, původně to vypadalo jako by mě něco píchlo, sloupla se po té svrchní část, ale bělavé místo mi na bradavce neustále zústává, je nebolestivé, mírně vystouplé, vypadá jako vřídek uher a také zaléží na svraštění bradavky. Výtok není. Velmi děkuji za odpověd

Maikiky 7. září 2016, 12:17

Dobrý den,
asi před třemi měsíci se mi udělal na dvorci pravého prsu vystouplý vřídek. Nic z něho neteklo, poté se jakoby rozšířil a vršek ztmavl. Za nějakou dobu po něm, opět na témže prsu shluk světlejších výstupků, které se neztmavují.
Měla bych se objednat ke gynekoložce nebo je to normální? Na internetu se dá najít řada otázek a diskusí. Ale ptám se raději přímo.

Děkuji za Váš čas a odpověď!

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.