Dárkové sady koření

Tekutina v břiše

ascites

Asites neboli tekutina v břiše se objevuje při nedostatečné funkci jater. Zejména u cirhózy, jaterního selhání nebo u karcinomu jater. Pokud jsou játra poškozena, jsou jaterní buňky nahrazeny vazivem, které je tvrdší (tvrdnutí jater) a větší, takže drobné cévy uvnitř jater jsou zúženy. Tím vzniká ve vrátnicové žíle, která vede žilní krev do jater, vyšší tlak (portální hypertenze), protože krev se najednou nemůže protlačit, protože má užší cestu.

Kvůli vyššímu tlaku v menších cévách břicha, které ústí do vrátnicové žíly, se snadněji profiltruje více tekutiny do břišní dutiny. Normálně se do břišní dutiny dostane minimální množství tekutiny (fyziologicky je zde 20ml), aby byl povrch střev vlhký a ta se mohla snadno hýbat a netřela se o sebe. Při vyšší filtraci z žil je tekutiny více a protože je kvůli vysokému tlaku v žíle i hůře nasávána zpět, zůstává v břišní dutině. Ta se může naplnit až 20 litry. Vzniká pak typicky vzedmuté břicho. To se zmenší při poloze na zádech, kdy tekutina v břišní dutině steče do stran vlivem gravitace.

Diskuze

Lenka 5. červen 2018, 17:30

Dobrý den,prosila bych Vás o radu. Již delší dobu mám větší břicho, které je večer největší. Nejdříve to začalo bolestí podbřišku a krvácením v polovině cyklu. Břicho se mi napíná. Na gynekologii mi bylo řečeno, že je to ,,asi" cysta, která praskla a že to budou ,,asi" větry nebo střevní chřipka (při které nemám průjem) a je zbytečné k ní chodit. Nutilo mě to na malou stranu a bylo mi nevolno od žaludku. Jinak se léčím s hemangiomem jater, zdvojené močové cesty. Břicho mě stále pobolívá v podbřišku a někdy i kolem pupíku. Moc prosím o radu. Děkuji. S pozdravem Lenka

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.