Dárkové sady koření

Tenká kůže

atrofie kůže

pergamenová kůže

Atrofie kůže, neboli zmenšení normálně vyvinuté kůže má několik příčin. Při ní je kůže tenká, lesklá až papírově nebo pargamenovitě jemná. Cévy, které jsou normálně uloženy ve vazivu více prosvítají, protože je celá struktura kůže zmenšena.  

Typickou příčinou je stárnutí vaziva. V místech, které byly vystaveny na slunci je kůže s vráskami, rýhami, žlutavá. Mohou se také objevit ztmavnutí (tzv. jaterní skvrny) nebo i zvředovatění kůže. Při těchto projevech je třeba vyhledat lékaře, aby vše zkontrolovat a vyloučil případné nádorové bujení. Naopak místa která slunci vystavována nebyla je svraštělá, bledá a prosvítá jí modrá kresba podkožních žil. Kuřákům stárne pleť daleko rychleji, má méně zdravou barvu a více vrásek.

Pergamenovitá kůže

Ztenčení kůže je přítomno také při nedostatečné výživě nebo při poruše prokrvení kůže nebo onemocnění nervů. Objevuje se také v některých fázích hojení.

Zvláštní skupinu příčin tvoří záření – sem patří nemoc z ozáření, kdy se kůže po častém ozařování rentgenovými paprsky ztenčuje. Také po některých lécích se objeví ztenčení kůže jako vedlejší efekt – například po chemoterapeuticích.

Diskuze

Leima 15. leden 2013, 13:11

Dobrý den, prodělala jsem lymskou boreliozu zachycenou již v první fázi. Užívala jsem antibiotika a neměla jsem žádné vedlejší účinky ani jiné problémy, ale pozoruji zvýšené prosvítání žil především na očních víčkách a v okolí očí. myslíte, že jde o příznak nemoci nebo důsledek léčby? Může to zase samo zmizet? Děkuji
Leima

Milas 17. duben 2014, 08:15

Myslím, že mám podobný problém. Po borelioze, také bez zjevných příznaků, mi přijde, že kůže na rukou je u mne tanká a svraštělá jak u 70-tiletých lidí.
Nevíte někdo nějaký recept jek tuto kůži znovu "dokrmit"?
Za vaši radu budu moc vděčný.
Milas

zany 6. říjen 2015, 09:46

boreliozu jsem prodělala před 20lety a brala jsem hodně antobiotik.Cca 5let sleduji velmi tenkou a svraštělou kůži na předloktích rukou-při neopatrném zavadění se mi vylije"
krev pod kůži nebo se rovnou protrhne a silně krvácí.Můj lékař na mé dotazy nereaguje.Čím by to mohlo být a jak ošetřovat takovou pokožku?Budu vděčná za radu- Zany

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.