Dárkové sady koření

úbytek svalové hmoty

svalová atrofie

atrofie svalů

Svaly jsou tvořen svalovými vlákny. Ta se při větší zátěži svalu zmnožují a sval tedy roste. Pokud je sval ale používán méně, svalových vláken ubývá – typickým příkladem je, pokud má pacient několik týdnů sádru a končetinu nepoužívá – po sundání sádry je pak končetina menší než druhá, zdravá, což je dáno právě úbytkem svalových buněk. Tomuto úbytku se říká atrofie z inaktivity.

Další příčinou mohou být cévní nebo nervové příčiny. Pokud do svalu není přiváděno dostatečné množství okysličené krve, sval je málo vyživován a zmenšuje se. To samé platí pro nervy – když nejsou zásobeny vzruchy, nemohou se stahovat a kvůli tomu pak svalové buňky ubývají. V tomto případě je možné zmínit různé obrny nervů. Zde je také důležité onemocnění myastenia gravis – patří mezi autoimunitní onemocnění a imunitní systém těla při něm tvoří protilátky proti vlastním tělním strukturám, v tomto případě proti tzv. acetylcholinovému receptoru (jedná se místo, kam se naváže chemická látka zajišťující přenos vzruchu na sval). Protože receptor je imunitním systémem zlikvidován, není možné, aby se vzruch převedl na sval a ten se pak nemůže stahovat a posléze se zmenšuje. Podobný princip úbytku svalové hmoty je i u roztroušené sklerózy – při ní nervová vlákna postupně ztrácí svůj obal (myelin) a nemohou vést vzruchy.

Existují i vrozená onemocnění Duchenova a Beckerova svalová dystrofie. Při těchto onemocněních je porušena tvorba bílkoviny – dystrofinu, která je součástí svalových vláken. Postihuje hlavně malé chlapce. Paradoxně u nich ale začíná zbytněním svalů. V pozdějších fázích onemocnění se ale svaly taktéž zmenšují kvůli neschopnosti svalové práce.

Úbytek svalové hmoty může nastat i po některých lécích – například chemoterapeuticích, po vysokých dávkách kortikosteroidů. Také při dlouhodobém ozařování rentgenovými paprsky vzniká tzv. nemoc z ozáření, při níž dochází k atrofii i kůže.

Úbytek svalové hmoty nastává i při nevhodných stravovacích návycích, při kachektických stavech, při nádorových onemocněních nebo chronických zánětech. Pokud na sobě pacient takovýto úbytek pozoruje, měl by vyhledat lékaře.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

bupuka 13. duben 2014, 07:54

Dobry den,mozna ze to nesouvysi jemi 40roku,pravidelne cvivim ,vynechaljsem asi dva mesice ted cvicim a nijak nemuzu pribrat svalovou hmotu,schudnul jsem na rukou i nohach jem tip endomorfa,stale mam bricho.tak trochu navic ale nepribiram na svalech.,jinak se citim zdrave dekuji za odpovet.

Iva 4. září 2016, 18:02

Moje sestra trpí roztroušenou sklerózou a má úbytek svalové hmoty,dá se to nějak zlepšovat? pomáhá třeba rehabilitace, cvičení?

dana 26. říjen 2017, 06:48

Dobrý den .Manželovi se strácí svalová hmota. Má cukrovku,píchá si inzulín .Je v důchodu, ale pořád chodí do zaměstnání.Pracuje fyzicky.Trvá to asi rok a je to už dost znát .Dostává silné křeče do nohou .Bere všelijaké vitamíny ale nic nepomáha.Hodně pije, ale nechce pít vodu ,pije jen minerálky a sifon .Nemůže to být s toho že jsou sycené.Děkuji Dana

sona 22. leden 2018, 19:04

Dobrý den, držím ketodietu 3týdny jednou jsem měla sval nahoru a teď my zase klesl.Jím hodně hlavně maso a zeleninu jak mám a nevím co delam špatně.Mohli by jste mi nekdo poradit co delam špatně.Docetla jsem se že by to mohla být cukrovka nebo stárnutí nevím je mi 48 let dekuji Sona

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.