Dárkové sady koření

Vykašlávání krve

hemoptýza

Hemoptýza neboli vykašlávání krve je nepříliš vzácný příznak, pokud je vykašlávaná krev v malém množství. Pokud se objeví krev ve vykašlávaných hlenech, většinou se tak děje po dlouhém úporném kašli, při kterých poraní sliznice a dojde k výronu krve, která se pak objeví ve vykašlávaných hlenech. Často se tak děje při zánětu průdušek (bronchitida) nebo zápalu plic.

Mnohdy se objeví vykašlávaná krev po ránu a to zejména u pacientů s chronickou bronchitidou. Ranní masivní kašel může způsobit drobné poranění sliznice dýchacích cest a tím dojde k výronu krve. Protože se toto onemocnění vyskytuje často až ve vyšším věku, kdy bere mnoho těchto pacientů léky tzv. na ředění krve (warfarin, kyselina acetylsalicylová), trvá o něco delší dobu než se drobné krvácení zastaví.

Drobné krvácení může být způsobeno i cizím tělem v dýchacích cestách, které bylo vdechnuto. Mnohdy se jedná o prvotní příznak a někteří pacienti si ani neuvědomují, že by něco spolkli. V tomto případě je třeba cizí těleso co nejdříve vyndat. Obvykle je vyndavání prováděno bronchoskopicky, kdy se zavede sonda s kamerou do dýchacích cest a malými kleštičkami se uchopí. Pokud by k vyndání nedošlo, mohl by se v plicích za překážkou hromadit vzduch a mohlo by dojít k prasknutí plíce. Pokud je cizí těleso infikované bakteriemi, může způsobit zápal plic.

Kašlání krve ale může být způsobeno krvácením mimo dýchací cesty, kdy je ale krev podráždí, pacient zakašle a vykašle krev. To se týká hlavně poranění hltanu – obvykle ostrým jídlem (například kostí). Také po zvracení krve (například při prasklých jícnových varixech) může dojít k zatečení krve do dýchacích cest, která je pak vykašlávána.

Při větším množství krve je ale třeba vyhledat lékaře. Může se jednat o pneumothorax (plyn v hrudní dutině), tuberkulózu nebo třeba krvácející nádor.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

Andy 26. prosinec 2012, 10:57

Dobrý den..Jen bych se chtěla zeptat..Jak by to mohlo býti u mě...Trošku mě to vylekalo..Jako každé ráno..Jdu do koupelny...A začnu se ličit...Ale dnes to bylo jiné..Začala jsem kašlat...A mám tendenci vždycky vyflusnout...Když sem to vyflusla..Tak tam byl hlen s malým množstvím krve..Je mi 15. let...A stalo se mi to úplně poprvé...Vylekala jsem se..A tak sem Vám raději napsala...Abych se nějak uklidnila..Děkuji vám..Za odpověď...Andy

django 9. říjen 2013, 23:38

8 let vykašlali ráno krev,né moc.Po ránu vždy kašlu a nablejvam se,kašel je úporný krátký,vždy spojený s čištění jazyka.poté má pocit plivat sliny bílé s příměsí krve,mám fakt dlouho.Byl jsem na RTG,na krvi,na ORL.Nic se nezjistilo.Nemám žádné jiné problémy,mám 120 kg.Tak si říkám mít rakovinu tak by této za tu dobu projevilo.Je mi dobře nemám přes den kašel nic mne neboli,je mi fajn.

Filip 7. leden 2014, 19:11

Dobrý den, chtěl bych se Vás prosím zeptat. Já mám podobný případ, že už dva dny vyflusávám krvavý hlen z pusy. Ve středu to začlo mírným kašláním, a od pondělka jsem kašlal pořád,a v práci jsem včera i dneska vyflusnul kravý hlen, bohužel na zem, protože to nešlo udržet. Kdybych to polknul tak se udusím, a nebo se pozvracím. A také mám dost často problém ze stolicí. Dost to bolí a pak mám krev v konečníku. Vůbec nevím co to má znamenat. A je mi 20 let. Děkuji předem za odpověď s pozdravem Filip Malina

Zdislav 13. únor 2014, 07:32

Milý Filipe, jdi k lékaři na vyšetření a to hned!

Asymetrická 21. únor 2014, 08:26

Dobrý den
Už týden mám, kašel, a vykašlávám Hleny,Beru na to kapky stopptusin.Dnes po ránu jsem vykašlávala hlen, aVykašlala jsem i Krev ale mimo ten Hlen,Nevím tedy tak dlouho jsem nekašlala aby sliznice byla podrážděnná, bojim se že je to něco víc.děkuji

babkv 3. duben 2014, 12:37

Dobrý den,mám po prodělaném akutním zánětu průdušek.Kašlat sem začala začátkem března,po týdnu navštívila obv.l.nasadila antb.KLACID A ERDOMED.Po využívání ant.si me lékařka pozvala na odběr krve+moč,zřejmě vše v normě-kašel ale pokračoval,tak mě poslala na vyšetření k plícnímu lékaři.
Ten udělal Rtg.plic,ekg,spirometrii,a dle vysledku zjistil poslech na prave strane plic-ale neslo o zapal plic,priklanel se k astmatu průdušek, predepsal antibiotika ZINAT ,v lekarne jsem si koupila Fluimucil.
Po douzivani kasel byl stále tak jsem si zakoupila bromhexin kapky,dnes je duben a ja stále kaslu teplota není,vykaslavam zelene hleny a dnes jsem vykaslala i zakrvavene hleny.
Co s tim poradte diky

Ella 8. červen 2014, 09:47

Dobrý den,
Dnes ráno jsem jako každé ráno dost kašlala. Sklonila jsem se na do umyvadlo a vyplnila hlen s krví. Pak jsem se vysmrkala a na kapesníku byla jen krev (nikdy mi z dosu krev netekla). Kouřím a tak si říkám jestli to nebude třeba z toho. Děkuji.

helu 11. červen 2014, 23:02

taky vykašlávám krev v hlenu a docela dost mi bolí dýchání..trpím na záněty průdušek,ale ted je to dost auvajové...

neserpet 20. červenec 2014, 18:14

Jsem hrozně unavený,neustále bych jen spal,dusivý kašel s hleny a krvý,malátnost a pořád se klepu, ale né zimou

neserpet 20. červenec 2014, 18:20

Jak vypadají příznaky leukémie?

eliška 4. září 2014, 14:09

dobrý den,
stejné příznaky jako má nesepet má i můj přítel, s tím rozdílem, že on má ještě deprese, které se snaží tlumit alkoholem - víno. Moc se o něj bojím, je tu nějaký doktor, který by mi poradil? Děkuji

jaros 4. září 2014, 19:23

manžel již 3dny vykašlává krev a nechce navštívit lékaře je to nebezpečné?

Katka 7. září 2014, 11:49

Dobrý den, dnes jsem z rána vykašlala hleny s obsahem krve. Opakovaně. S tím rozdílem od ostatních, že jsem předtím žádný kašel neměla!

Sab.Vinklárková 30. září 2014, 17:26

Dobrý den, můj přítel má podobný problém jako paní Katka, vykašlává sputum s příměsí krve. Opakovaně.
Žádný kašel před tím neměl, začalo to dnes a při vykašlávání ho bolí na hrudníku.
Prosím o radu, děkuji!!

Macek 31. prosinec 2014, 09:44

Dobrý den!
Přibližně už 16 let se léčím na těžké Astma.
V poslední době sem vykašlávala krvavé hleny. Teď asi 2 den vykašlávám čistou krev hlavně přes noc. Co mám dělat a nebo jak se to dá léčit? Sportuji asi před rokem jsem začala přestávat s kouřením (teď tak 1-3d, předtím ta 10-15d)nepiju! A mám ještě další nemoce.
Děkuji za odpověď.

laďa 7. únor 2015, 08:06

Tři měsíce mě bolelo na hrudi. K doktorovi jsem šel až teď, co myslíte - rakovina. Kdybych šel hned, tak jsem již bylo operaci, teď již to nejde. Proto všichni pospíchejte na vyšetření - čm dřív, tím líp.

Jarmila 29. říjen 2015, 13:42

prosím o radu, již asi 2 měsíce mě bolí na hrudníku, myslela jsem, že jsou to nervy, ale dnes jsem vykašlala krev. Na ledvině mám nějaký nález - stín. Je to rakovina? Děkuji.

julča 1. listopad 2015, 11:38

28.10 rano sem začala vykašlavat krev.Nic mně nebolí jen jsem nějak unavena a ospala .Před pěti měsici jsem mněla zápal plic RTG plice v pořadku.Asipřed 3tydni sem vzalaz balkonu do pokoje kytku OLEANDER semtam si u ni zdřímnu .Muže to byt přičina?Předem děkuji za odpověd .

David 7. únor 2016, 21:14

Dobrý den chci se zeptat kouřím už 3 roky tak 10-13 cigaret denně a občas vyplivnu krev je to občas a spíš večer nebo ráno je mi 19 let a bojím se aby to nebyla rakovina plic četl jsem o tom a přiznaký její nemám jako hubnutí atd..ani kašel nemám nic ale v krku mám jako bych tam něco měl a cítím někdy v krku jako bych tam měl krev bojím se aby to nebyla ta rakovina četl jsem o tom a prej bby to mohla být překrvená sliznice nikdo u nás v rodině neměl rakovinu v rodině každej kouří od 16 tak se ptám co by to mohlo být a jak se toho v případě zbavit děkuju moc

Anna 28. červenec 2016, 00:09

Dobry den, uz po druhe po 14dnech mi z krku vyslo trochu krve. Citim se dobre, ale mam strach. Nador abi jic takového nemám. Na vysetreni chodim pravidelne k neurologožce. Prosim co to.je ?

Kulatý mixér 31. leden 2017, 12:37

Sem snad píšou samý dementní pubošky, vždyť se to nedá číst - viz 1. a 2. příspěvek :-(

známý lekař 7. březen 2017, 17:49

Dobrý den
Po přečtení všech příspěvku Vám všem můžu zdělit že o nic nejde. Všichni jste v pořádku. Dškuji

Nini 17. listopad 2017, 07:17

Dobrý den , už neakou dobu jsem měla kašel. Včera jsem si dala jednu cigaretu po prvy ( kamaradky me presvedsily) , dneska ráno jsem se vzbudila a začala kašlat a našla malinke kapky krve v hlenu. Co to může být? Je mi 16 let.

Kuba 3. červenec 2018, 13:17

Dobrý den , už dlouho mám slabé bolesti a nemůžu se jich zbavit. Dnes ráno jsem vyplivoval hlen a všiml jsem si ,že v hlenu je asi 80% krve následně při vykašlananí se krev ztratila. Je mi 14 let. Děkuji za odpověď Kuba

Denis 15. říjen 2018, 09:46

Dobrý den chci se jen zeptat dnes rano jsem se šel unit k umyvadla a vyplivl jsem krvavý hlen jedno velký a hned podruhé malý a pak když sem to zkoušel od znova jestli je vyplivnu tak to us bylo dobré . Je mi 13 let jen mi napište co to může být děkuji .

Max 10. únor 2019, 10:01

Dobrý den už 5dni jsem doma a první 4dni jsem měl horečky ke 40 a ty zbylé dni jen zvýšenou teplotu ke 38 adneska ráno v koupelně jsem dostal menší záchvat kašle a vyplivnul jsem asi 8 hodně krvavých hlenů

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.