Dárkové sady koření

Zápach z úst

foetor ex ore

zapáchající dech, zápach ze žaludku

Zápach z úst má prakticky dvě oblasti, ze kterých může vycházet – buď z úst nebo ze žaludku.

Pokud jde z úst, je to velmi často způsobeno zubním kazem. Mnohdy ještě kaz není vytvořen a zápach je způsoben rozkládajícím se jídlem v mezizubních prostorech a mezi chuťovými buňkami jazyka. Souhrnně lze tedy říci špatnou nebo nedostatečnou ústní hygienou.

Také záněty v ústech mohou zápach vyvolat – například angína nebo zánět jazyka. Při konzumaci aromatických potravin jde pak zápach nejprve z úst, později pak i ze žaludku – jedná se například o zrající sýry, česnek nebo cibuli.

Zápach ze žaludku je pak častý při vředové chorobě – vředech v žaludku nebo v dvanáctníku.

Příčin zápachu z úst může být ale více (užívání některých léků, kouření a podobně), u některých chorob se mohou vyskytovat jako nespecifické příznaky. Proto pokud pacienta nebo jeho okolí dlouhodobý zápach trápí, měl by pacient navštívit lékaře.

Diskuze

NAVI 21. prosinec 2012, 20:31

Dobrý den.
Potřebuji poradit se zápachem z úst.Ano těch příčin muže být několik, ale ja ten problém se zápachem mám vždy, když cítím bolesti žaludku.Několikrát jsem již byl na to upozorněn lidmi z mého blízkého okolí a někdy to cítím i já sám, že vydechuji nepříjemný zápach, který bych přirovnal k zápachu stolice.Ústní hygienu provádím pravidelně a rovněž i na jazyk používám škrabku.Prosím o pomoc.Děkuji

Jirka 17. říjen 2013, 06:29

Dobry den. Rad bych se zeptal. Smrdi mi z pusy vzdy rano a to i kdyz udelam zubni hygienu. Zmizi to vzdy po jidle. Ale za dve tri hodiny to tu je zase. A po jidle zas nic. Je na to neco? Prece nemuzu porad jist. ;-)

Olga 4. září 2016, 23:09

Navi - ve Vašem případě to vypadá na kandidózu jícnu, žaludku nebo střev. Velmi špatně se diagnostikuje, protože příznaky bývají velice všeobecné. Rozhodně byste měl zajít na gastroenteorologii a nechat si provést gastroskopii. Léčba je komplikovanější a zahrnuje několik kroků, nejdůležitější je změna stravování (dieta).

Jirka - po ránu je zápach z úst přirozený, protože v noci se snižuje tvorba slin a tím zvyšuje množství anaerobních bakterií v ústech, které produkují páchnoucí síru. Zápach zmizí, jakmile se obnoví produkce slin, což je probuzením, najezením se a napitím. Jinak diety a prázdný žaludek také způsobují zápach z úst a to zase z důvodu, že dochází ke ketóze a produkuje se aceton, který se dostává do vydechovaného vzduchu. Je možné, že máte extrémně rychlé spalování a brzy prázdný žaludek, takže byste měl jíst častěji anebo jinou stravu. Nicméně ta přičina může být i jinde. Doporučuji přečíst můj e-book o zápachu z úst, viz níže.


Kompletní přehled o velkém množství příčin zápachu z úst a jejich řešení najdete v mém e-booku Jak na zápach z úst krok za krokem na webu http://www.zapach-z-ust-ebook.cz/

Robin Hudeček 17. říjen 2016, 23:06

Podle mého hlavně záleží na příčině zápachu. Může jít o problém s játry, ledvinami, onemocnění hrtanu nebo dokonce cukrovku. Osobně mi ale hodně pomáhají zubní oleje, zajímavý článek například zde: http://www.originalatok.cz/zapach-z-ust/ . Případně škrabat jazyk škrabkou, čistit kvalitním kartáčkem, nejlépe ale kombinace všeho zmíněného :)

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.