Dárkové sady koření

Zarudnutí oka

červené oko, zarudlé oko

Oko je smyslový orgán, který je vyživován cévami, které do něho vstupují spolu se zrakovým nervem. Tyto cévy jsou hlavně v živnatce, což je jedna z vrstev oka. Cévy jsou patrné na bělimě při blízkém pohledu do oka.

Pokud je oko červené, jsou tyto drobné cévy rozšířeny. Příčin to může mít mnoho – podráždění oka cizím tělesem, jiným mechanickým (syndrom suchého oka) chemickým podnětem (například pobyt v zakouřené místnosti) nebo zánětem – a to buď přímo v oku nebo v jeho okolí (například záněty ve víčkách – ječné nebo vlčí zrno nebo zánět spojivek). Také zvýšená námaha očí spolu s menší frekvencí mrkání jako je to třeba při práci na počítači nebo u jiných obrazovek nebo práce při nedostatečném osvětlení červené oči způsobí. Rovněž větší únava člověka nutí k mnutí očí, které jsou unavené a pak i červené.

Při červených očích je vhodné použít kapky do očí na zvlhčení, pokud je příčinou suchost očí. Dále je dobré dodržovat určitou hygienu práce – dát si během ní odpočinek, projít se, zavřít na chvíli oči a rozhýbat se. Při zánětlivé příčině nebo jiné příčině je třeba vyhledat lékaře.

Diskuze

bublina 27. červen 2012, 11:12

dobrý den již druhý den mám zarudlé oko,nijak nebolí,je někdy lehce svědí..ani nevím z čeho to mám ráno jsem se probudila a bylo to.používám do oka Visine Classic,ale oko je pořád stejné,nemáte pro mne nějakou radu co by mi pomohlo???Mokrát děkuji

virtualninemocnice.cz 28. červen 2012, 08:07

Dobrý den,

pravděpodobně by se mohlo jednat o alergickou reakci nebo reakci na podráždění - například pokud jste celý den chodila venku bez slunečních brýlí, mohlo Vám sluneční záření a prach venku podráždit rohovku. To pak způsobí zarudnutí, pálení a svědění.

Zkuste tedy na ven nosit sluneční brýle, doma si oko chlaďte (například lehce vychlazenými použitými čajovými sáčky).

Zamyslete se také nad tím, zda jste teď oči nějak víc nezatěžovala, nebo zda jste dostatečně spala.

Pokud by bylo oko dále červené, raději si zajděte k očnímu lékaři.

Budeme rádi, když nám napíšete, jak jste dopadla.

Přejeme Vám hezký den, Vaše virtuální nemocnice

Bára 10. květen 2013, 06:55

Dobrý den,
asi 10 dnů mám zarudnuté oči, ale vždy jen jedno. Oko mám zarudnuté cca 2 -3 dny a pak 2 - 3 oko druhé. Na dotek oko bolí. Někdy po probuzení je oko velmi ,,zakysané" , nejde pomalu ani otevřít.
Předem děkuji za radu.

virtualninemocnice.cz 15. květen 2013, 15:39

Dobrý den,
zajděte si k očnímu lékaři, protože v oku máte evidentně zánět. Je třeba zahájit léčbu co nejdříve, aby zánět nepřešel do chronicity.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Jitka 11. leden 2014, 13:16

Dobrý den,
manžel má již asi 2 měsíce zarudlé obě oči, byl u oční lékařky,prý se jedná o zánět a předepsala mu ATB kapky do očí. Po nich se stav nezlepšil. Léčí se s hypertensí, TK ale při denních kontrolách v pořádku. Užívá Diorex vzhledem k poúrazovým žilním komplikacím v PDK a léky na hypertensi.
Předem děkuji za radu a přeji hezký den.
Jitka.

Radek 21. duben 2015, 19:40

Dobrý den,
už asi 2 měsíce mám zarudlé oči. Když jsem po týdnu zašel k očnímu lékaři, tak mi byl diagnostikován zánět spojivek, který jsem za týden vyléčil kapkami a mastičkou maxitrol. Ovšem zarudlé oči mám pořád. Byly mi doporučeny umělé slzy (značku si již nepamatuji), protože problém stále přetrvával nahradil jsem je kapkami Systane Balance (mazové/slzné žlázy v oku mi prý špatně fungují) dále mi byly doporučeny teplé obklady na oči před spaním. Po přibližně 2 měsících kapání a obkladů pořád žádná změna - zarudnutí očí stále přetrvává.
Předem děkuji za radu.
PS: od prvních příznaků problémů jsem přestal nosit kontaktní čočky.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.