Dárkové sady koření

Změna barvy nehtů

Nehty jsou průsvitné orgány, které vyrůstají z lůžek na posledních článcích prstů. Protože je skrz ně vidět, zobrazí se na nich také různé změny barvy kůže. Zmodrají při nedostatečném okysličení krve (cyanóza) nebo jsou narůžovělé při otravě kyanidy.

Samostatně se barva nehtu může změnit jeho poraněním – pokud se pacient praští do nehtu, poškodí se cévy pod ním a udělá se pod ním modřina, která je fialová až černá. Ta spolu s růstem nehtu odroste. Pokud je ale přítomna déle, je nutné vyhledat lékaře, mohlo by se jednat o melanom pod nehtem. Na nehtech se mohou objevit i drobné bílé čárky, které jsou způsobeny buď různými mikrotraumaty nebo mohou značit nedostatek některého prvku – často vápníku. Také pod nehty se mohou vyskytovat třísky (hnědé čárky souběžné s osou nehtu), které zase mnohdy vypovídají o postižení oběhové soustavy.

Pokud jsou nehty tvrdé, zažloutlé a třepí se, jedná se pravděpodobně o mykózu nehtů (inychomykosis).

Diskuze

Attka 29. leden 2013, 20:19

Dobrý den,maminka ležla v nemocnici 10 dní v umělém spánku a na dýchacm přístroji,poté ji zjistli klíštětovou encefalytidu,léčili ji šrokospektrálními antibotiky,do toho měla velkou prolženinu na zadečku.Nyní se již zotavuje,zajímá mě,zda se to mohlo odrazit i na současném stau vlasů a nehtů,neboť vasy vyditelně prořídly a nety jsou hrbolaté,což před třemi měsíci,než nemoc vypukla,neměla.Děkuji za odpověď.Attka.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.