Dárkové sady koření

Změněná hybnost jedné končetiny

Monoplegie

monoparéza, nervové postižení jedné končetiny, ochrnutí jedné končetiny

Změněná hybnost jedné končetiny má kromě jiných důvodů (traumatické příčiny – postižení svalů, zlomeniny, vykloubení, záněty a podobně) i nervový podklad. Může se jednat buď o periferní nebo centrální příčinu. Při prvně jmenované je postižen periferní nervový systém – tedy nervy. Současně jsou sníženy nebo vyhaslé reflexy, svaly, které jsou postiženým nervem inervovány, jsou bez napětí (svalová hypotonie). Zároveň se na této končetině mohou objevovat svalové záškuby (tzv. fascikulace). Po určité době se velikost svalu zmenšuje, což je způsobeno úbytkem vláken (svalová atrofie). Příčin je velké množství – od traumatu nervu, přes jeho útlaky (například při syndromu karpálního tunelu) až po toxické poškození.

Druhým důvodem snížení hybnosti pouze jedné z končetin je centrální příčina – tedy postižení mozku nebo míchy. V tomto případě se ale může jednat o hemiparézu, tedy postižení dvou končetin, nicméně je možné, že je postižení i druhé končetiny opomenuto, protože příznaky na jedné z nich jsou větší a všichni soustředí svou pozornost pouze tímto směrem. Tyto monoparézy jsou většinou způsobeny poruchou v mozkové kůře – například cévní mozkovou příhodou.

Při monoparéze je zachovaná hybnost částečně, při monoplegii je pak končetina zcela nehybná.

Diskuze

Gabka 26. leden 2014, 16:51

Dobry den. Z vaseho clanku jsem usoudila, ze z moji monoparezy se stala hemipareza :-( Presne jak je to tam psano, ze vsechna pozornost je soustredena na jednu koncetinu.. Rada bych navstivila lekare, ktery by mi to potvrdil. Da se to vubec nejak ,,lecit,,???
S pozdravem Gabriela Kissova

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.