Dárkové sady koření

Zvracení krve

hematemeze

Zvracení krve vzniká při krvácení do trávicího traktu z jeho horních částí – z dutiny ústní, z jícnu nebo z žaludku. V žaludku se pak krev hromadí a pokud je jí více, je centrem pro zvracení tento děj vyvolán. Krev je málokdy čistě červená, pokud dotekla až do žaludku a setkala se s kyselým prostředím, které v něm je, je většinou hnědá. Protože riziko vykrvácení je značné, je třeba okamžitě vyhledat lékaře.

Krvácení z dutiny ústní, které by bylo masivní není příliš časté – může se vyskytnout u krvácivých chorob po úrazech.

Naopak krvácení z jícnu je velmi častou komplikací onemocnění zvané portální hypertenze. Při tomto onemocnění jsou poškozena játra (například jaterní cirhózou) a krev jimi nemůže volně procházet. Hledá si tedy alternativní cesty, kterými by se dostala do srdce a tím se roztahují všechny ostatní žíly včetně těch, které jsou ve sliznici jícnu. Protože jsou rozšířené žíly blízko povrchu sliznice, mohou být poraněny procházející potravou. Pacienti s onemocněním jater mají také velmi často porušeno srážení krve a krvácení je tedy masivní a mnohdy končí smrtelně.

Také žaludeční vředy nebo nádory (ty ale méně často) mohou tento příznak vyvolat.

Diskuze

janulka 26. březen 2013, 10:55

dobry den ja jsem se vas chtela zeptat kdyz se muj pritel kdyz se vic rozcili tak se sviji v bolestech a pak zvraci krev a k doktorovi nechce jit mohli byste mi poradit predem dekuji

Kristýna 22. leden 2014, 12:30

Dobrý den chtěla bych se zeptat poslední dobou mi je spatne a zvracim a dneska rano jsem zvrcela jako krev a tlacime na hrudniku cim to muze byt? děkuji za odpoved

Berusinka 22. říjen 2016, 21:28

Dobrý večer prosím o radu můj přítel zvrací krev :( není to poprvé předem děkuji

ellawi 3. prosinec 2017, 00:46

Pritel (29 let) se pred 1.5 rokem predavkoval Paracetamolem pri pokusu o sebevrazdu (nevim presne kolik tablet). Nyni mu u lekare nasli zavazne postizeni jater, delaji krevni testy a dalsi vysetreni, vypada to jako cirhoza jater. Alkohol pritom vubec nepije a nikdy nepil. Mohly by tyto problemy s jatry byt opravdu z Paracetamolu? Dnes dokonce zacal vykaslavat a zvracet krev. Cekame na vysledky z nemocnice. Ale i tak se chci zeptat na Vas nazor: mohlo by se jednat opravdu o cirhozu a vyhledove i o rakovinu jater? Dekuji.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.